Podobne wpisy

American Cars Mania w Katowicach!

Międzynarodowy Zlot Pojazdów Amerykańskich American Cars Mania – największa w Polsce amerykańska impreza motoryzacyjna – odbędzie się w dniach 16-18 czerwca na lotnisku Muchowiec! W poniedziałek (27.02.) prezydent Katowic Marcin Krupa podpisał umowę na organizację imprezy z przedstawicielami Polsko Amerykańskiej Fundacji ACM, organizatora wydarzenia.

American Cars Mania to największe cykliczne wydarzenie tego typu w Polsce i jedno z większych w Europie Wschodniej, które łączy klimat międzynarodowych zlotów motoryzacyjnych, targów branżowych oraz imprezy rekreacyjnej.

American Cars Mania to nie tylko wystawa motoryzacyjna, ale także wydarzenie edukacyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – zajęcia poprowadzą m.in. eksperci z  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, a towarzyszyć im będą pokazy służb ratowniczych oraz szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy. Zlotowi będzie towarzyszyć akcja charytatywna oraz zbiórka krwi. Specjalnym gościem będzie Szeryf z USA Maciej Stebel, Polak który opowie o pracy w amerykańskiej policji. Dodatkowo podziwiać będzie można amerykańskie wozy policyjne. Na specjalne zaproszenie wydarzenie odwiedzą amerykańscy żołnierze stacjonujący w Polsce, zbudowana zostanie strefa militarna, w której będzie można spotkać się z amerykańskimi żołnierzami oraz zobaczyć amerykańskie pojazdy wojskowe. Na terenie imprezy powstanie także Strefa Niepodległości w której przedstawieni zostaną słynni amerykańscy bohaterowie o polskim pochodzeniu, którzy walczyli o wolność Ameryki podczas Wojny o Niepodległość, tacy jak Tadeusz Kościuszko oraz Kazimierz Pułaski. Uwaga odwiedzających zostanie także skierowana na wkład Armii USA w walkę o odzyskanie niepodległości Polski podczas II Wojny Światowej. Atrakcjom towarzyszyć będą wystawy – pt. „Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie” prezentująca najważniejsze wątki współpracy i kontaktów polsko – amerykańskich w dziedzinie lotnictwa wojskowego oraz pt. „Polscy Amerykanie/ Amerykańscy Polacy” która podkreśla osiągnięcia społeczności polsko-amerykańskiej w USA.

Pierwsza edycja eventu odbyła się w Miliczu (dolnośląskie) w roku 2013 i była organizowana tam cyklicznie do roku 2017. Z uwagi na stale rosnące zainteresowanie imprezą wydarzenie zostało przeniesione do Oleśnicy na byłe lotnisko wojskowe i tam odbywało w latach 2018-2019. Po sukcesach w Oleśnicy, gdzie liczba wystawców przekroczyła 1000 pojazdów a liczba odwiedzających wyniosła ponad 25 tysięcy, imprezę przeniesiono do Wrocławia na Stadion Miejski, gdzie była organizowana w latach 2021-2022.

Podobne wpisy