Branża gamingowa na fali: do Katowic trafiają kolejne ciekawe projekty!

Zapraszamy do zapoznania się z rozmową z Katarzyną Zarębą, dyrektor katowickiego oddziału Keywords Studios, wiodącej firmy branży gamingowej.

– Jest Pani związana ze Śląskiem od lat. Jak ocenia Pani rozwój gospodarczy Katowic?

– To prawda, ścieżka mojej edukacji i kariery zawodowej jest ściśle powiązana z Zagłębiem, z którego pochodzę, i oczywiście ze Śląskiem. To region wielu możliwości. Katowice rozwijają się w imponującym tempie i przeszły naprawdę długą drogą – od miasta kojarzonego głównie z górnictwem po stolicę nowoczesnej metropolii. W tej chwili to bardzo atrakcyjne miejsce pod inwestycje międzynarodowe w Polsce. Każdego roku powstają kolejne tysiące metrów kwadratowych przestrzeni biurowej. Śląsk, dzięki mnogości uczelni wyższych, ma świetną bazę potencjalnych pracowników, w tym – tak bardzo pożądanych przez zagraniczne firmy – językowców. Katowice kompleksowo wspierają inwestorów. Współpraca Keywords Studios z Urzędem Miasta przebiega wzorcowo i bardzo ją sobie cenimy. COP24, Europejski Kongres Gospodarczy czy Intel Extreme Masters zwróciły uwagę całego świata na stolicę Śląska, co na pewno będzie procentować jeszcze przez lata.

Zdjęcie: Keywords Studios, Green Park.

– Jako dyrektor katowickiego oddziału Keywords Studios – jak postrzega Pani przyszłość branży gier?

– To ogromna branża. Szacuje się, że na świecie niemal 3 miliardy osób gra w gry wideo. W samej Polsce mamy ok. 470 producentów i wydawców gier wideo, którzy rokrocznie wypuszczają ponad 600 tytułów, generując przy tym dochody na poziomie 969 milionów euro w ubiegłym roku (za raportem “The Game Industry of Poland 2021”). Od kwietnia 2020, kiedy dołączyłam do Keywords Studios, zatrudnienie w katowickim oddziale wzrosło trzykrotnie. Globalnie zatrudniamy już ponad 10 000 osób i niemal co dziesiąta z nich pracuje w Katowicach. Te liczby mówią same za siebie.

– Decyzja o rozszerzeniu inwestycji w Katowicach została podjęta w czasach pandemii. Jak według Pani ta sytuacja będzie wpływać na tempo realizacji inwestycji w Katowicach?

– Pandemia COVID-19 nie zaszkodziła branży gamingowej. Wprost przeciwnie, wiele osób – w trosce o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich – ograniczyła fizyczny kontakt z drugim człowiekiem i przeniosła swoją aktywność do świata wirtualnego. Do Katowic trafiają kolejne ciekawe projekty, co bardzo nas cieszy. Każdego miesiąca nasze trzy linie serwisowe – Player Support (wsparcie gracza), Functionality Quality Assurance (testy funkcjonalne) i Localization Quality Assurance (dział zapewnienia jakości lokalizacji) – zatrudniają dziesiątki nowych osób i szacujemy, że w najbliższych tygodniach nasze szeregi zasili tysięczny współpracownik. Rozwijamy też działy wsparcia.

– Co Pani jako pracodawca ma do zaoferowania katowiczanom? Jak chce Pani przyciągnąć nowych pracowników i utrzymać?

– Keywords Studios to idealne miejsce dla osób, które chcą połączyć pracę ze swoją pasją. Stawiamy na interkulturowość – zatrudniamy osoby z 52 krajów, które w swojej codziennej pracy posługują się 14 językami. Umożliwiamy rozwój zarówno w ścieżce specjalistycznej, jak i w liderskiej czy menedżerskiej. Językowcy świetnie odnajdą się w dziale LQA, gdzie będą mieli okazję szlifować tłumaczenia nowych gier komputerowych. Zapaleni gracze mają niepowtarzalną szansę przetestować nowe tytuły (jeszcze zanim trafią do oficjalnej sprzedaży!) w dziale FQA. Natomiast osoby znające języki obce i zainteresowane pracą w obsłudze klienta doskonale sprawdzą się w dziale PS, gdzie nasi pracownicy pomagają graczom rozwiązać problemy natury technicznej. Wiele dzieje się też w naszych globalnych projektach związanych z obszarami IT czy finansami. Stawiamy na rozwój kompetencji i sukcesywnie poszerzamy ofertę szkoleniową. Keywords Studios oferuje przy tym elastyczne formy zatrudnienia, co pomaga połączyć pracę z nauką czy rodzicielstwem.  Nieustannie pracujemy nad tym, by oferta Keywords Studios była atrakcyjna na lokalnym rynku. Angażujemy się w CSR, akcje charytatywne, współpracę ze szkołami średnimi i uniwersytetami i zawsze jesteśmy otwarci na pomysły naszych współpracowników. Cały czas aktywnie rekrutujemy i serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do dołączenia do Keywords Studios!

Wywiad jest również dostępny w grudniowym wydaniu „Naszych Katowic”: https://bit.ly/3o9wydj.

*Katarzyna Zaręba wykształcenie zdobywała w Polsce i we Francji. Poza dwoma tytułami magistra (z filologii francuskiej oraz z zarządzania w Międzynarodowej Szkole Handlowej) i studiami podyplomowymi z controllingu, może poszczycić się zdobyciem prestiżowego tytułu MBA w Krakowskiej Szkole Biznesu – w partnerstwie ze szwajcarską St. Gallen Business School. W ostatnich latach zasiadała w zarządzie międzynarodowego koncernu oferującego usługi B2B, gdzie odpowiadała za region Europy Środkowo-Wschodniej. Od kwietnia 2020 roku jest Dyrektorem Oddziału wiodącej firmy branży gamingowej Keywords Studios.


Similar Posts