II Kwartał 2021 roku korzystny dla najemców powierzchni biurowej

Katowice

Knight Frank LLP – globalny doradca w zakresie nieruchomości, przedstawił najnowsze informacje dotyczące powierzchni biurowej w poszczególnych miastach Polski, w tym w Katowicach.

Całkowite zasoby biurowe na 8 największych rynkach regionalnych w Polsce z końcem połowy 2021 roku osiągnęły powierzchnię 5,9 mln m kw., a w Katowicach ukończono jeden projekt biurowy. W stolicy Górnego Śląska na koniec czerwca na etapie budowy znajdowało się około 200 000 m kw. powierzchni biurowej. Pozytywnym sygnałem płynącym z rynku jest kwartalny wzrost aktywności najemców.

„Większe niż w analogicznym okresie 2020 roku zainteresowanie najemców jeszcze nie pociąga za sobą decyzji deweloperów odnośnie rozpoczynania nowych projektów. Te decyzje podejmowane są w długofalowej perspektywie, a dynamicznie zmieniająca się sytuacja pandemiczna temu nie sprzyja. Obecnie na etapie budowy w miastach regionalnych znajduje się łącznie ponad 900 000 m kw. powierzchni biurowej, która będzie oddawana do użytku sukcesywnie do 2023 roku. Sytuacja na poszczególnych rynkach jest nieco inna. Siedmiokrotny wzrost wolumenu transakcji względem ubiegłego kwartału dotyczy Katowic, w których najemcy w samym II kwartale podpisali umowy na 35 000 m kw., co daje półroczny popyt na poziomie 39.000 m kw.”– komentuje Jadwiga Małek, Konsultant w dziale Badań Rynku Knight Frank.

Katowice odnotowały również korzystny wskaźnik pustostanów, który na koniec czerwca 2021 roku wyniósł 9,2% i zanotował spadek o 0,1 pp. względem pierwszego kwartału.

Similar Posts