Podobne wpisy

Informator „Katowice dla Ukrainy”

„Katowice dla Ukrainy” to informator, który od dziś dostępny jest w miejscach, w których przebywają uchodźcy. Informator został wydany w języku ukraińskim, a jego główny cel to dostarczenie obywatelom Ukrainy niezbędnych informacji o tym, gdzie mogą szukać pomocy na terenie Katowic.

Wydawnictwo liczy osiem stron. Na każdej z nich przedstawiony został pakiet niezbędnych informacji z innej kategorii.

Informator został wydany w języku ukraińskim
Informator został wydany w języku ukraińskim

– Każdego dnia rośnie liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Katowic. Tylko w ciągu minionej doby w punkcie powitalnym zlokalizowanym w budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego w Katowicach, przy ulicy Sądowej, obsłużonych zostało prawie 300 osób. To przede wszystkim matki z dziećmi.  Odnalezienie się w obcym kraju, mieście bardzo często bez bagażu oraz wsparcia bliskich jest trudne, dlatego aby szybko i skutecznie dotrzeć z pomocą – przygotowaliśmy informator. Znajdziemy w nim  szereg potrzebnych i przydatnych informacji w języku ukraińskim – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W informatorze znalazły się adresy, numery telefonów i mapki, które pozwalają dotrzeć do konkretnych miejsc oferujących pomoc w Katowicach – takich jak punkt powitalny, punkt pomocy doraźnej czy punkt dziennej pomocy doraźnej (tzw. jadłodajnia). Znajdują się tam szczegółowe informacje dotyczące m.in. noclegów, wyżywienia, zapewnienia szkół dla dzieci, opieki medycznej czy też pomocy prawnej i psychologicznej.

– Z informatora można dowiedzieć się nawet tego, gdzie rozdawane są bezpłatne karty SIM. Staraliśmy się, by był on jak najbardziej praktyczny – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Ostatnia strona poświęcona jest działaniom, jakie Katowice zorganizowały by wspomóc uchodźców z Ukrainy – mowa o zbiórkach odbywających się na terenie miasta i bazie wsparcia „Katowice dla Ukrainy”. Dzięki temu także obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej byli zameldowani w mieście, a takich osób jest blisko 2 tysiące, będą mogli włączyć się w akcje. W informatorze znalazły się także krótkie informacje w języku polskim – tak by katowiczanie, którzy mają kontakt z obywatelami Ukrainy również byli w stanie udzielić podstawowych informacji.

Teksty umieszczone w informatorze napisali pracownicy Urzędu Miasta, a w ich tłumaczenie zaangażowały się wolontariuszki:  Sofiia Kovalenko, Stanisława Warmbrand, Olha Terno oraz Myroslava Muchychka, którym dziękujemy za wsparcie.

Wydawnictwo zostało wydrukowane w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Dostępne jest między innymi w punktach, w których uchodźcy z Ukrainy mogą szukać pomocy, tj. w punkcie powitalnym znajdującym się w budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ul. Sądowej, całodobowym punkcie pomocy doraźnej działającym przy skrzyżowaniu ul. Młyńskiej z Pocztową oraz punkcie dziennej pomocy doraźnej przy ul. Wita Stwosza 7. Ponadto informator można znaleźć we wszystkich miejscach, w których miasto uruchomiło noclegi dla uchodźców z Ukrainy (w tej chwili w 10 punktach zlokalizowanych na terenie miasta powstało 400 miejsc noclegowych), a także w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej i Punkcie Informacyjnym dla Cudzoziemców, przy ul. Młyńskiej 5.

Podobne wpisy