Katowice liderem powierzchni biurowej w budowie

Według informacji opublikowanej przez firmę Cresa, w roku 2020 nastąpiło wiele zmian i spowolnienie aktywności zarówno deweloperów, jak i najemców. Jak obecnie wygląda w Polsce i Katowicach rynek nieruchomości biurowych?

Na koniec pierwszego kwartału 2021 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce wynosiły już 11,87 mln m kw., z czego 5,83 mln m kw. znajdowało się w miastach regionalnych. Natomiast na ośmiu głównych rynkach biurowych miast regionalnych dynamika nowej podaży wyraźnie spowolniła. W pierwszym kwartale 2021 r. deweloperzy wybudowali tam zaledwie 46,4 tys. mkw. biur – to najniższy wynik od trzeciego kwartału 2015 r., w którym powstało 43,9 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Jednocześnie wskaźnik pustostanów dla miast regionalnych wzrósł do 12,9%, czyli najwyższego poziomu od 10 lat- mówi Iga Kraśniewska, Research Manager w firmie Cresa. W ubiegłym roku rozpoczęto realizację tylko 14 nowych inwestycji w całej Polsce, a na koniec pierwszego kwartału 2021 r. w miastach regionalnych w budowie znajdowało się prawie 800 tys. m kw.

Niemniej jednak Katowice znacząco wyróżniają się w tym zestawieniu. Powstaje tu obecnie 200 tys. m kw. biur. Jest to wynik porównywalny do powierzchni biurowej w budowie na koniec pierwszego kwartału 2020 r. W drugiej połowie 2021 roku rynek biurowy zacznie wracać do stanu sprzed pandemii, a wzrosną wskaźniki wynajęcia realizowanych obecnie inwestycji – podkreśla Iga Kraśniewska.

Źródło:

http://bit.ly/3uEXf9I

Similar Posts