Similar Posts

Katowice Miastem Fachowców – podsumowanie wizyt studyjnych

W ramach tegorocznej edycji programu Katowice Miastem Fachowców uczniowie klas VII szkół podstawowych odbyli 27 wizyt studyjnych u katowickich przedsiębiorców. Około 300 uczniów w okresie od początku marca do połowy maja br. poznało specyfikę pracy w takich zawodach, jak: kaletnik, operator maszyn CNC i EDM, mechanik, hydraulik, mechatronik, instalator wodno-kanalizacyjny, murarz, elektryk, technolog robót wykończeniowych, szlifierz, frezer, hartownik, walcownik, kontroler jakości, specjalista i technik w obszarze AI, cyberbezpieczeństwa, IT i analizy danych.

W tym roku realizacja wizyt studyjnych była możliwa dzięki współpracy z: Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca, Fabryka Wiertła Baildon, Departament Store Patrycja Forfecka-Bąk, BFC Nieruchomości Johann Bros, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

Program Katowice Miastem Fachowców to nasza odpowiedź na zmieniające się oczekiwania rynku pracy, który dziś jednoznacznie pokazuje, że potrzebni są fachowcy. Brakuje rzemieślników i innego rodzaju specjalistów. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w tym programie jego uczestnikom będzie łatwiej znaleźć pracę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Dziękuję wszystkim partnerom za poświęcony czas i ogromne zaangażowanie. Dziękuję również nauczycielom i opiekunom, którzy towarzyszyli młodzieży w wizytach u przedsiębiorców oraz w szkołach branżowych i technicznych – dodaje prezydent.

Wizyty studyjne uczniów klas VII szkół podstawowych u katowickich przedsiębiorców są kluczowym modułem programu Katowice Miastem Fachowców. Po wizytach studyjnych w firmach uczniowie udają się jeszcze na wizyty w szkołach branżowych i technicznych kształcących w zawodach, których dotyczyły wizyty studyjne w firmach. Ostatnim etapem programu są podsumowujące lekcje wychowawcze prowadzone w ramach zajęć szkolnych. Program Katowice Miastem Fachowców jest realizowany cyklicznie – w roku szkolnym 2021/2022 realizowana jest już trzecia jego edycja, w ramach której w grudniu 2021 r. miasto podpisało porozumienia o współpracy z pięcioma partnerami.

Jak wynika z informacji zwrotnych ze szkół, wszystkie wizyty studyjne były przeprowadzone na bardzo wysokim poziomie, angażowały uczniów poprzez warsztaty i praktyczne aktywności. Dzięki temu młodzież mogła rzeczywiście poznać „od kuchni” wiele zawodów technicznych i branżowych – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów.

Dodatkową wartością dodaną dla partnerów programu była możliwość uczestnictwa w dedykowanym pakiecie szkoleń zorganizowanym przez Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Szkolenia poświęcone były tematyce znaczenia kompetencji, kwalifikacji i odporności psychicznej na współczesnym rynku pracy.

Similar Posts