Katowice w obiektywie 2021 – najlepsze zdjęcia Spodka wybrane

Tegoroczna edycja konkursu „Katowice w obiektywie” spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Jubileuszowy temat „50 lat Spodka” zainteresował wielu miłośników fotografowania, a zwycięzcą został pan Artur Migdał za uchwycenie Spodka we mgle.

Spodek niezmiennie jest niezaprzeczalnym symbolem Katowic i jedną z najczęściej fotografowanych lokalizacji w mieście. Uznaliśmy więc, że naszego własnego obiektu latającego, zwłaszcza w jego roku jubileuszowym, nie może zabraknąć w cieszącym się niesłabnącym zainteresowaniem konkursie  –  mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w jego tegorocznej edycji. Niezmiernie cieszę się, że spotkała się z tak przyjaznym przyjęciem. I raz jeszcze gratuluję laureatom! – dodał prezydent.

Dwunasta edycja tego znanego nie tylko wśród mieszkańców Katowic konkursu fotograficznego spotkała się z niezwykle przychylnym odbiorem. – Otrzymaliśmy prawie czterysta zdjęć. To najwięcej zgłoszeń w całej historii konkursu – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu. – Bardzo cieszy nas tak duże zainteresowanie i liczny udział, nie tylko mieszkańców Katowic, w zabawie fotografowania architektonicznej ikony Katowic – dodaje.

Spośród przyjętych do konkursu zdjęć jury, składające się z przedstawicieli wydziału promocji katowickiego Urzędu Miasta i Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, wybrało 30 fotografii, które znalazły się na grudniowej wystawie w należącej do ZPAF-u Galerii Katowice. Komisja wybrała również prace, które zostały opublikowane w kalendarzu na przyszły rok oraz trzy zdjęcia zwycięskie, których autorzy otrzymali nagrody finansowe (dwa pierwsze miejsca) oraz zaproszenie do udziału w kursie fotograficznym organizowanym przez ZPAF (trzecie miejsce).

Nasza praca, jako członków jury, nie była łatwa. Trudno nam było wybrać najciekawsze prace spośród tak wielu nadesłanych fotografii. Postawiliśmy więc na oryginalność – mówi Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. – Pozwoliliśmy się zaskoczyć. Zdjęcia, które wybraliśmy, zwróciły naszą uwagę sposobem wykonania, grą kolorów, niespotykanym ujęciem Spodka czy jakimś szczegółem uchwyconym w kadrze – dodaje. 

O tym, czyja praca znalazła się na wystawie czy w kalendarzu oraz kto zdobył nagrody specjalne, można było dowiedzieć się podczas wernisażu, który miał miejsce 1 grudnia o godz. 18.30 w nowej siedzibie ZPAF-u przy ul. Dąbrowskiego 2. – Wernisaż „Katowice w obiektywie” był wydarzeniem inaugurującym naszą działalność w nowym miejscu. Serdecznie zapraszamy do wizyty w galerii i poznania jej nowych przestrzeni – zachęca prezes Arkadiusz Ławrywianiec.

Zwycięzcą XII edycji konkursu „Katowice w obiektywie” został Artur Migdał za ujęcie Spodka we mgle. Drugą nagrodę otrzymał Antoni Michalski, a trzecie miejsce zajęła Wiktoria Biegun. W tegorocznej edycji konkursu w gronie osób, których zdjęcia zostały wybrane przez jury, znaleźli się również: Marcin Bawiec, Piotr Cieślak, Olga Dybała, Grzegorz Dyga, Jakub Dyl, Michał Gurgul, Julia Gwiżdż, Patryk Janota, Ireneusz Kaźmierczak, Lilianna Ligęza-Jasik, Grzegorz Maciąg, Iza Makowska, Zuzanna May, Martyna Nowak, Łukasz Pajor, Michał Pietrzak, Krzysztof Podlejski, Robert Sobczak, Krzysztof Ścigała, Nikola Szyndler, Łukasz Tadla, Damian Wis, Marian Wróbel.

I miejsce: Artur Migdał- We mgle
II miejsce: Antoni Michalski – Spodek uwieczniony na Soliarigrafii
III miejsce: Wiktoria Biegun – Wczoraj i dziś

Wystawę można oglądać do 30 grudnia br. w galerii ZPAF przy ul. Dąbrowskiego 2, od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-20.00.

A sam kalendarz również można zdobyć. Wystarczy śledzić media społecznościowe miasta Katowice, gdzie już dzisiaj będą pojawiać się informacje i konkursy dla fun’ów analogowych kalendarzy z pięknymi ujęciami Spodka.

Podobne wpisy