Katowice w świąteczno-noworocznym blasku

Jarmark Bożenarodzeniowy wrócił na katowicki Rynek po rocznej przerwie i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Katowice zdobią już świąteczne iluminacje, a w dzielnicach pojawiły się udekorowane choinki.

Świąteczne dekoracje

Tegoroczne drzewko zdobiące katowicki Jarmark Bożonarodzeniowy to świerk mający 12 metrów wysokości. Mniejsze choinki zostały ustawione w różnych częściach Katowic, m.in. na placach: Grunwaldzkim w Koszutce, Wyzwolenia w Nikiszowcu, pod Lipami w Giszowcu, Powstańców Śląskich w Szopienicach, u zbiegu  ul. Katowickiej z ul. Markiefki w Bogucicach ale też w Zarzeczu przy ul. Grota-Roweckiego. Wspólne zapalenie światełek na tej choince przez prezydenta Marcina Krupę i harcerzy 11 ADH Polana stanowi symboliczne uruchomienie iluminacji świątecznych w całym mieście.

Prezydent Marcin Krupa z harcerzami, fot. Dariusz Czapla

W okolicy samego Rynku pojawiły się świetlna Rawa, napis „I love Katowice”,  i 3 renifery, a przed Teatrem im. Wyspiańskiego kareta i 2 renifery. Świąteczne dekoracje pojawiają się również w dzielnicach Katowic. Miejski Zarząd Ulic i Mostów zamontował na słupach oświetleniowych w całym mieście ok. 660 zestawów z ozdobami świątecznymi. Na terenie całego miasta ustawione zostały ozdoby przestrzenne, które co roku cieszą oczy mieszkańców i turystów: świetlne fontanny zagościłu na placach Andrzeja i Miarki. Na giszowieckim Placu pod Lipami stanął bałwanek, a zupełnie nowe atrakcje ozdobiły zrewitalizowaną ul. Dworcową – to dwie bramy świetlne oraz świetlny tramwaj!

W tym roku do jarmarkowych atrakcji dołączył Diabelski Młyn, fot. Michał Mendala

Otwarte lodowiska

Podobnie jak w latach ubiegłych, dla tych, którzy chcą rozruszać się po zjedzonych piernikach, na Rynku czeka lodowisko. – Lodowisko na Rynku udostępniamy bezpłatnie dla wszystkich posiadających swoje łyżwy. Dla osób bez własnego sprzętu, działa płatna wypożyczalnia łyżew. Istnieje również wypożyczenia kasku oraz „pingwinka” do nauki jazdy – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR Katowice. Lodowisko na Rynku jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.30-21.30 oraz w sobotę i niedzielę: 8.00-21.30.

Lodowisko na Rynku, fot. Sławomir Rybok

Udostępniliśmy również lodowisko w Murckach, to obiekt powstały w 2018 r. w ramach budżetu obywatelskiego. Ta ślizgawka będzie czynna od poniedziałku do piątku: 8.00-22.00 oraz w sobotę i niedzielę: 12.00-22.00. – Przy lodowisku jest możliwość przebrania łyżew pod zadaszonym namiotem oraz skorzystania z toalety, a zewnętrzna firma prowadzi wypożyczalnię sprzętu – informuje dyrektor MOSiR. – Oba lodowiska planujemy utrzymać do końca lutego chyba, że warunki atmosferyczne pozwolą dłużej – dodaje.

Similar Posts