Podobne wpisy

Kolejna edycja projektu pn. Kodeks Dobrych Praktyk dialog pomiędzy samorządem a biznesem

W ostatnich latach coraz większe znaczenie przywiązuje się do współpracy pomiędzy samorządem a biznesem, gdyż obie strony zdają sobie sprawę, że razem tworzą nie tylko ekosystem gospodarczy, ale pracują na rozwój miast i lokalnych wspólnot.  W celu uregulowania tych relacji i stworzenia solidnej podstawy dla dialogu, powstał raport pn. “Kodeks Dobrych Praktyk – dialog pomiędzy samorządem a biznesem”. Kodeks zawiera przydatne rozwiązania dla usprawnienia relacji między władzami samorządowymi i lokalnym biznesem. W postulatach zawarte zostały m.in. kwestie aktywności przedsiębiorców w życiu i rozwoju miast, wzajemnym zrozumieniu na linii samorząd – przedsiębiorca oraz wspólnym działaniu na rzecz kształcenia branżowego. 

Projekt zainicjowany w 2022 r. początkowo opiewał trzy polskie miasta: Częstochowę, Katowice i Łódź. Powstał przy wsparciu Center for International Private Enterprise CIPE)  https://www.cipe.org/

Miasto Katowice od samego początku zaangażowane jest w projekt. Katowice podzieliły się wieloma dobrymi praktykami, które udało się nam wypracować podczas realizacji projektów skierowanych do sektora MMŚP. Jesteśmy otwarci na dialog i wsłuchujemy się w potrzeby przedsiębiorców, bo to są korzyści dla naszych mieszkańców. Przykładowo zwiększa się oferta miejsc pracy, ale i oferta usług i produktów, które są dostępne w naszym mieście. Mam nadzieję, że takie działania pomagają w jeszcze lepszym zrozumieniu specyfiki zarówno biznesu, jak i samorządu – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Takie spotkania są doskonałą okazją do wymiany pomysłów, omówienia bieżących spraw biznesowych i identyfikacji potrzeb oraz wyzwań przedsiębiorców w mieście. Dlatego zapraszamy do udziału w spotkaniach  z przedstawicielami samorządowymi i przedsiębiorcami, które odbędą się 13 i 26  lipca oraz 28 sierpnia w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink.

Tegoroczna edycja projektu opiewa kolejne miasta, jak również stworzyła możliwość współpracy z gminami w całej Polsce.

KDP to inicjatywa skupiająca się na budowaniu silnych relacji pomiędzy przedsiębiorcami a samorządami, mających na celu stworzenie korzystnego środowiska biznesowego oraz wzmacnianiu lokalnych społeczności gospodarczych. Poprzez współpracę i wymianę informacji, projekt dąży do zwiększenia efektywności dialogu między sektorem biznesowym a władzami lokalnymi, a także do zidentyfikowania obszarów, w których można wprowadzić usprawnienia i udoskonalić procesy współpracy.

To inicjatywa otwarta dla wszystkich przedsiębiorców, samorządów i instytucji, które są zaangażowane w rozwój lokalnej gospodarki. Wszystkie miasta biorące udział w projekcie mają możliwość aktywnego uczestnictwa, wnosząc swoje doświadczenia i wiedzę do wspólnego dyskursu. W ramach projektu organizowane są spotkania, warsztaty i konferencje, które umożliwiają wymianę dobrych praktyk, budowanie relacji biznesowych oraz identyfikowanie możliwości rozwoju. Więcej informacji znajdują się na stronie: https://www.facebook.com/ZPPSlask?locale=pl_PL

W ramach projektu uruchomiono również konkurs, w którym Związek Przedsiębiorców i  Pracodawców – Śląsk zachęca samorządy w Polsce do podzielenia się swoimi wypracowanymi ścieżkami dialogu z lokalnym biznesem. Zgłoszenia można nadsyłać do dnia 31 lipca 2023 r.

Najciekawsze rozwiązania zostaną nagrodzone dyplomem i statuetką „Samorząd Przyjazny MSP”. Szczegóły konkursu na stronie kodeksu https://dialog-biznes.zpp.net.pl/.

Zachęcamy do kontaktu z koordynatorem projektu w Katowicach – Wiceprezesem ZPP Śląsk p. Andrzejem Romańczukiem – Fiedorowiczem  a.romanczuk-fiedorowicz@zppslask.pl oraz na stronę projektu https://dialog-biznes.zpp.net.pl/.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) jest organizacją polskich przedsiębiorców założoną w 2010 r. Zrzesza 16 organizacji regionalnych i 19 organizacji branżowych. ZPP jest członkiem Rady Dialogu Społecznego i posiada przedstawicielstwo w Brukseli. Związek co roku publikuje ponad 30 autorskich raportów, opracowań, filmów oraz ponad 100 komentarzy, stanowisk i opinii legislacyjnych. Organizuje liczne debaty i spotkania. Celem ZPP jest uczynienie Polski miejscem z najlepszymi warunkami do prowadzenia biznesu i systemem podatkowym w Europie. Jest organizacją apolityczną, wspierającą wolny rynek i zdrowy rozsądek ekonomiczny, niezależnie od podziałów politycznych.

Center for International Private Enterprise (CIPE) jest organizacją pozarządową o profilu biznesowym, działającą na styku demokracji i rozwoju gospodarczego w celu wdrażania rodzimych, opartych na sektorze prywatnym rozwiązań dla wyzwań stojących przed rynkami wschodzącymi i granicznymi. Misją CIPE jest wzmacnianie demokracji poprzez prywatną przedsiębiorczość i reformy rynkowe, realizując wizję świata, w którym demokracja zapewnia wszystkim wolność i możliwości dobrobytu. Założona w 1983 r. i mająca siedzibę w Waszyngtonie, CIPE działa w ponad 80 krajach poprzez sieć partnerskich stowarzyszeń biznesowych, izb handlowych, ośrodków analitycznych i innych organizacji oraz posiada biura terenowe i przedstawicieli w ponad 30 krajach, w tym biuro europejskie na Słowacji. Programy CIPE są wspierane przez USAID, National Endowment for Democracy (NED), Departament Stanu USA, agencje donatorów z Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady i innych krajów, a także przez prywatne fundacje. CIPE jest filią Amerykańskiej Izby Handlowej oraz instytutem National Endowment for Democracy.

Podobne wpisy