Similar Posts

Ludzie – największy kapitał Fujitsu

Sektor usług biznesowych to już znak rozpoznawczy nie tylko Katowic ale i całej Metropolii i regionu śląskiego. Jedną z firm mocno wpływającą na jego wizerunek jest międzynarodowa firma Fujitsu.

O tym jak pandemia wpłynęła na relacje z klientami, kto może zostać członkiem zespołu Fujitsu i jak trafić do Dolny Krzemowej, dowiecie się z wywiadu z Aleksandrą Durzyńską-Prochowską, dyrektor zarządzającą GDC Fujitsu Technology Solutions w Katowicach.

Aleksandra Durzyńska-Prochowska, dyrektor zarządzająca GDC Fujitsu Technology Solutions w Katowicach

Ze względu na pandemię sposób myślenia o wykonywaniu obowiązków w IT ewoluował. Jak Fujitsu poradziło sobie z wirtualizacją pracy w branży?

Początki pandemii wymagały od nas planowania i wysiłku całego zespołu – szybko podjęłam decyzję, że przenosimy pracowników w tryb pracy zdalnej. Zrozumienie dla tej inicjatywy dostaliśmy od naszych klientów, co ogromnie ułatwiło przebieg akcji. Dzięki zaangażowaniu ludzi i ich mobilizacji nasze wyniki biznesowe wyglądają dobrze, ale nie było łatwo. Zdaję sobie sprawę, że okres całkowitego lockdownu był olbrzymim obciążeniem. Jestem ogromnie wdzięczna za to, co udało się osiągnąć naszym pracownikom zwłaszcza w tych okolicznościach. Znaczna część relacji z klientami wygląda lepiej niż przed rokiem 2020. Sprawdziliśmy się jako partner biznesowy w pandemii – dzięki świetnej organizacji pomogliśmy naszym kontrahentom przezwyciężyć trudności.

Od 2018 r. pełni Pani funkcję dyrektor operacyjnej katowickiej placówki Fujitsu, od 2020 r. jest Pani dyrektor zarządzającą SDC Fujitsu Technology Solutions, jak ocenia Pani przyszłość sektora usług biznesowych w Katowicach

Doskonała lokalizacja, świetne uczelnie wyższe, bardzo proinwestorska i sprawna współpraca z zarządem miasta Katowic czynią ten region atrakcyjnym. Sektor usług biznesowych jest już znakiem rozpoznawczym Katowic, całej Metropolii i regionu śląskiego. Role wysokoprofilowe, techniczne są i będą poszukiwane właśnie tutaj. Katowice doskonale poradziły sobie z budową wysokiej klasy infrastruktury biurowej, drogowej oraz budownictwa mieszkaniowego. Patrząc na dynamicznie zmieniające się koszty pracy w Europie Zachodniej, Azji i USA, uważam, że Polska tworzy atrakcyjny stosunek jakości do ceny w sektorze usług biznesowych.

Branża, którą reprezentuje firma, bezustannie łaknie nowych twarzy. Jakiej rady udzieliłaby Pani osobom, które chciałyby dołączyć do Waszego zespołu? Czy Fujitsu to dobre miejsce, żeby zacząć swoją drogę do Doliny Krzemowej?

Oczywiście, że tak! Dysponujemy świetnie przygotowanymi pakietami szkoleń oraz planami rozwoju kariery dla każdego nowego i obecnego pracownika. Zespoły projektowe tworzone są z ludzi doświadczonych oraz tych stawiających pierwsze kroki. Zachęcam do kontaktu z nami poprzez social media, stronę internetową oraz odwiedzanie konferencji branżowych, na których można nas spotkać. Ważne, by nie bać się spróbować! Bywa, że ogłoszenie brzmi formalnie i wydaje się skomplikowane, a przy rozmowie kwalifikacyjnej dochodzimy do wniosku, że chcemy ze sobą pracować, mamy wspólne wartości, osobowość kandydatki/kandydata bardzo pasuje do profilu zespołu i właściwie… czemu nie 😉

Co Pani jako przedstawicielka Fujitsu ma do zaoferowania katowiczanom?
Działamy w ramach inicjatyw naukowych oraz społecznych. Doskonale funkcjonującym programem jest P-Tech, współtworzony przez partnerów biznesowych oraz miasto Katowice i Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe. Program pozwalana rozpoczęcie przygody z branżą IT już na etapie szkoły średniej. Organizujemy akcje społeczne w ramach odpowiedzialnego biznesu: sadząc drzewa, sprzątając tereny zielone, sprawując opiekę nad świetlicami środowiskowymi. Prowadzimy też kursy IT i wykłady dotyczące cyberbezpieczeństwa w szkołach i na uczelniach.

Jak chce Pani przyciągnąć i utrzymać nowych pracowników?

Przede wszystkim – różnorodną ofertą stanowisk. Oferujemy indywidualne plany szkoleń, elastyczny system pracy, dodatkowe dni wolne i atrakcyjny system opieki medycznej wraz z opieką psychologiczną dla pracowników i ich rodzin. Zmodyfikowaliśmy dodatki językowe i system premii motywacyjnych. Ludzie stanowią największy kapitał Fujitsu i każdy program, który realizujemy, musi uwzględniać ich dobro i dalszy rozwój.

Wywiad jest również dostępny w kwietniowym wydaniu „Naszych Katowic”: https://bit.ly/37glyES.

Fujitsu tworzy społecznie odpowiedzialny biznes, ceni różnorodność i inkluzywność, a także prowadzi politykę równych szans i dba o wellbeing pracowników.

Więcej informacji o firmie Fujitsu znajdziesz na stronie https://www.fujitsu.com/pl/about/careers/

Similar Posts