Od stażysty do managera. Rozpocznij swoja karierę w IT w Katowicach

od stażysty do managera

Sezon urlopowy w pełni. Nie oznacza to jednak, że biznesowe serce Śląska również odpoczywa. Lato to bowiem idealny czas dla młodych ludzi na to, by pomyśleć o swojej ścieżce zawodowej i zaplanować kolejne kroki kariery. W podjęciu decyzji zawodowej i zdobyciu nowych umiejętności pomogą praktyki i staże, których w Katowicach nie brakuje.

Śląsk z roku na rok kusi ofertą akademicką nastawioną na rozwój w kierunkach technicznych i ekonomicznych. W obrębie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kształci się ponad 85 000 studentów, z czego niemal 53 000 studiuje w Katowicach. Miasto we współpracy z uczelniami w regionie buduje pomost między uniwersytetami a biznesem po to, by rozwijać środowisko zdolne zaspokajać potrzeby lokalnej gospodarki.

W tym roku mijają 2 lata, odkąd Katowice przystąpiły do globalnego programu P-Tech (Pathways to Technology), ukierunkowanego na przygotowanie uczniów szkół średnich do kariery w obszarach związanych z nowymi technologiami. Tę i inne inicjatywy edukacyjno-zawodowe miasto realizuje współpracując z licznymi firmami z sektora IT, które otwierają swoje ośrodki w sercu Śląska. W zeszłym roku do listy zagranicznych inwestorów dołączył Hyland – amerykański producent oprogramowania do zarządzania treścią, który w Katowicach rozwija swoje centrum R&D.

Stolica województwa śląskiego co roku gości także odwiedzających liczne targi pracy i praktyk, skierowane do studentów i absolwentów uczelni w regionie. Przykładem takiego wydarzenia jest Absolvent Talent Days, który w tym roku odbędzie się po raz ósmy. Poza możliwością skonsultowania swojego CV z najlepszymi rekruterami, kandydaci mają szansę na rozmowę z potencjalnym pracodawcą i poznanie kultury organizacyjnej firmy.

Innym sposobem na to, by sprawdzić, czy w danej organizacji czujemy się dobrze, jest odbycie w niej stażu. Przykładowo, z początkiem lipca w Hyland rozpoczął się letni program stażowy, w ramach którego 13 osób przez najbliższe trzy miesiące będzie zdobywać wiedzę i doświadczenie w obszarze rozwijania i testowania oprogramowania. Są to zarówno studenci, jak i osoby, które rozważają przebranżowienie się w kierunku IT. Zlokalizowana w samym centrum miasta firma oferuje pracę z najnowszymi technologiami w zwinnym i innowacyjnym środowisku. Nowi członkowie zespołu trafiają pod opiekę doświadczonych mentorów, od których mogą liczyć na wiedzę i wsparcie w codziennych zadaniach. Stażyści pracują nad rozwojem produktów dla obecnych klientów firmy, mając realny wpływ na prowadzony przez nich biznes. To dlatego, aż 75% z nich po zakończeniu stażu wraca do Hyland jako pracownicy.

Kolejnym źródłem pozyskiwania wiedzy na temat aktualnie prowadzonych rekrutacji jest wyszukiwarka internetowa. Większość firm posiada na swojej stronie zakładkę „kariera”, gdzie zamieszczają oferty o nowych stanowiskach. Poszukując ogłoszeń w sieci kandydaci uzyskują kompleksową wiedzę na temat pozycji, wymagań i oferowanej ścieżki rozwoju.

Według opublikowanych w marcu 2021 badań firmy RedHat, 79% osób, które planują przebranżowienie wybiera zawód związany z kodowaniem. Okres letni, który dla studentów oznacza przerwę w nauce to moment, w którym wzrasta liczba ofert kierowanych do osób planujących rozpocząć swoją karierę w branży IT. Biorąc pod uwagę rosnącą konkurencję na rynku programistów, warto wykorzystać ten czas jak najefektywniej.

Similar Posts