Podobne wpisy

Play! na shortliście

Play! to wspólne hasło Katowic i GZM w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

fot. Kamil Kalkowski

Play! to zaproszenie do odkrycia, że kultura jest niewyczerpanym źródłem radości i pozytywnych emocji. Niezbędną częścią życia i filarem naszego dobrostanu. Play! jest możliwe tylko wtedy, gdy przestrzegamy zasad fair play. Dlatego nasza kandydatura opiera się na zasadach dostępności i równego traktowania, a więc z powodzeniem funkcjonujących w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wnioski łącznie złożyło 12 miast, tj.: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów, Toruń. Na krótkiej liście znalazły się Katowice, Bielsko, Kołobrzeg i Lublin.

Wniosek jest wynikiem współpracy z twórcami kultury 41 członków GZM, a sam program ma trafić do największej grupy odbiorców. Obejmuje on zjawiska do tej pory marginalizowane, czyli kulturę gier wideo czy sporty miejskie. Zaprezentowany program wykorzystuje wszystkie atuty Katowic i Metropolii, w tym intensywne życie muzyczne, tradycje amatorskich ruchów artystycznych (w tym malarstwa naiwnego) czy inwestycji takich jak Hub Gamingowo-Technologiczny tworzony na Nikiszowcu.

Obecnie trwają pracę nad aktualizacją wniosku konkursowego
i przygotowaniem wizyty studyjnej dla jurorów.

Zwycięzca zostanie ogłoszony w czerwcu 2024 r.

Podobne wpisy