Podobne wpisy

Pokazujemy KOBIETY!

Kobiety w Polsce stanowią 52% populacji.

66% osób kończących uczelnie wyższe to kobiety, za to ich udział w rynku pracy wynosi 44%, a wkład do PKB zaledwie 39% – wynika z najnowszego raportu firmy McKinsey & Company, która przeanalizowała sytuację kobiet na rynku pracy w siedmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Na rynku brakuje pracowników, w tej chwili ponad 120 tys. i zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy wydaje się najprostszym rozwiązaniem.

Również same firmy powinny częściej patrzeć perspektywicznie, odpowiednio oszacować wartość pracy kobiet i podjąć działania na rzecz wzmacniania ich roli w organizacji.

trudne czasy tworzą silne kobiety, silne kobiety tworzą dobre czasy i silne pozostają

Statystycznie rzecz ujmując kobiety na rynku pracy nie tylko otrzymują niższe wynagrodzenie ale mają także relatywnie mniejsze możliwości awansu.

Blisko połowa największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej nie ma ani jednej kobiety w zespołach zarządzających, a awansu na najwyższe stanowiska pragnie 57% kobiet (56% mężczyzn)…

Na tym tle sektor nowoczesnych usług biznesowych wyraźnie się wyróżnia.

Udział kobiet w ogólnym zatrudnieniu w Polsce, w sektorze nowoczesnych usług, wynosi 53%. W przypadku stanowisk kierowniczych pierwszej linii (poziom lidera zespołu) wynosi on 46%, a w przypadku kierownictwa wyższego szczebla – 39%. Poziomy te są znacznie wyższe niż w innych obszarach polskiej gospodarki i utrzymują się na stałym poziomie w ciągu ostatnich 3 lat.

W przypadku Katowic – udział kobiet wśród wszystkich pracowników wynosi 59,3%, kobiety na stanowiskach kierowniczych pierwszej linii (poziom lidera zespołu) wynosi on 50%, a w przypadku kierownictwa wyższego szczebla – 36,2%.

Świat opiera się na kobietach.Stanowią one ponad połowę populacji. W większości społeczeństw, to do nich należy organizacja domu, rodziny i wychowanie, edukacja dzieci łączone z pracą zawodową. Są biznesmenkami, mamami, żołnierkami, policjantkami, urzędniczkami, strażaczkami, lekarkami, przeszczepiają serca, są dziennikarkami sportowymi, szefowymi UE, premierkami, sprzątaczkami, piłkarkami, architektkami, inżynierkami… Kobiety są wszędzie i pracują we wszystkich możliwych zawodach, pełnią często bardzo odpowiedzialne role, są znakomitymi organizatorkami, odpowiedzialne i lojalne, świetnie wykształcone.

Pokazanie twarzy kobiet właśnie 8 marca w dniu symbolizującym równoprawne uczestnictwo kobiet w życiu społecznym i zawodowym jest celowym działaniem.

Chcemy o sobie przypomnieć.

Jest to projekt, który powstał w kulturze pełnego poszanowania praw człowieka, równości, sprawiedliwości oraz pokojowego współistnienia.

Dlatego pokazujemy KOBIETY.

Każda jest inna, wspólna jest za to ich siła, determinacja i odpowiedzialność. Podobny jest blask w oczach i radość. Radość kobiety, która pokonała wysoką górę i cieszy się tą chwilą, mając świadomość, że na jej drodze jest jeszcze sporo takich gór ale dała radę!

Zobaczcie ich twarze – twarze specjalistek w swojej dziedzinie, mistrzyń w organizacji, bystrych biznesmenek, pracowniczek korporacji, globalnych firm, biur i organizacji bez których świat nie byłby ani lepszy ani łatwiejszy. Pomyślcie ile kosztowało je dotarcie do tego miejsca, w którym są i ile jeszcze przed nimi.

Nasze – kobiet – ścieżki karier są wyboiste i maja strome podejścia ale parafrazując G. Michaela Hopfa trudne czasy tworzą silne kobiety, silne kobiety tworzą dobre czasy i silne pozostają.

Źródła:

  1. Raport ABSL 2022 https://invest.katowice.eu/wp-content/uploads/2022/06/Sektor-Nowoczesnych-Uslug-Biznesowych-w-Katowicach.pdf
  2. Raport „Win-win: How empowering women can benefit Central and Eastern Europe”, McKinsey & Company, wrzesień 2021. Badania w siedmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej – w Chorwacji, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Ukrainie.
  3. „Sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce w porównaniu z sytuacją mężczyzn” Leszek Kucharski, Anna Rutkowska Wiadomości Statystyczne. The Polish Statistician, 2021, vol. 66, 8, 46-67.

Podobne wpisy