Similar Posts

Polska trzecią na świecie wybieraną lokalizacją przez inwestorów zagranicznych!

Przeprowadzony w lutym tego roku międzynarodowy ranking fDi Markets – firmy analitycznej z grupy Financial Times umieścił Polskę na 3 miejscu w dziedzinie inwestycji zagranicznych. W Polsce zostało ogłoszonych 30 projektów o wartości 1,2 mld USD.

Według rankingu Polska jest trzecią na świecie preferowaną lokalizacją dla inwestorów zagranicznych i wyprzedziła m.in. w tym zakresie dobrze prosperującą gospodarczo Wielką Brytanię. Polskę na podium wyprzedziły Stany Zjednoczone (104 projekty o wartości 5,1 mld USD i Hiszpania 50 projektów o wartości 3,7 mld USD).

Polskę w ostatnich latach wyróżnia stabilny rozwój ekonomiczny. Obrazem tego jest średni wzrost PKB w latach 2009-2019 na poziomie 3,6% oraz powstające liczne specjalne strefy ekonomiczne i ulgi podatkowe. Są to aspekty, dzięki którym kraje azjatyckie decydują się przenieść swoje zakłady produkcyjne do Polski. Dodatkowo, jak informuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), do końca kwietnia 2021 roku Polska zamknęła projekty inwestycyjne o wartości 1,6 mld PLN. Liczba projektów zwiększyła się z 12 do 25 w stosunku do roku poprzedniego oraz powstało ponad 200% więcej nowych miejsc pracy. Najwięcej nowych inwestycji powstaje w dziedzinie nowoczesnych technologii takich jak elektromobilność, elektronika czy Medtech.

Marcin Fabianowicz – Dyrektor Centrum Inwestycji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podkreśla, że wysokie miejsce Polski w rankingu fDi Markets to dowód na atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju dla zagranicznych inwestorów. Jest to szczególnie ważne w niestabilnym czasie pandemii.

Więcej:

http://www.fdiintelligence.com/article/79682

http://www.paih.gov.pl/20210426/ranking_fdi_markets

Similar Posts