Similar Posts

Program edukacyjny P-Tech obchodzi swoje dziesięciolecie!

W tym roku program edukacyjny P-TECH (Pathways to technology) obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Biorą w nim udział dwie szkoły techniczne z Katowic: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach współpracujący z IBM Polska oraz Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe z Katowic – z Fujitsu Technology Solutions.

Głównym celem Programu jest wsparcie lokalnych społeczności przez odpowiednie przygotowanie młodzieży do pracy w zawodach o specjalności informatycznej, które, oprócz zdobycia dyplomu ukończenia szkoły średniej, wymagają odpowiednich umiejętności, jednak niekoniecznie kilkuletnich studiów wyższych. W ramach programu przez pięć lat nauki uczniowie przygotują się do egzaminów maturalnego i dyplomowego, który pomoże im uzyskać tytuł technika informatyka lub technika mechatronika, a jednocześnie poszerzą wiedzę pod opieką swojego mentora i zdobędą nowe umiejętności. Przykładowo uczniowie mogą śledzić codzienną pracę swojego opiekuna (tzw. job shadowing), poznając od wewnątrz środowisko biznesowe czy też uczestnicząc w stażach.

Pierwsza szkoła dołączyła do programu na Brooklynie, w Nowym Jorku, w 2011 roku. Obecnie, w ramach tego globalnego przedsięwzięcia, funkcjonuje już ponad 240 szkół, uczestniczy ponad 600 firm partnerskich i co roku otwierane są nowe szkoły. P-TECH jest już w 28 krajach na świecie. Od 2019 roku program z powodzeniem funkcjonuje również w Polsce, dzięki fantastycznemu zaangażowaniu nauczycieli, mentorów, wykładowców, managerów i wolontariuszy. Wtedy IBM ogłosił, iż we współpracy z samorządem Katowic oraz Fujitsu Technology Solutions i Instytutem Badań Edukacyjnych, pod patronatem honorowym premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministerstwa Cyfryzacji, uruchamia program rozwoju edukacyjno-zawodowego pod nazwą P-TECH.

Program edukacyjny P-TECH jest nowatorskim, systemowym podejściem do wprowadzania zmian w kształceniu zawodowym w Polsce, które odpowiada na ogromne wyzwania stojące przed współczesnym rynkiem pracy: rosnące luki kompetencyjne wynikające z dynamicznego rozwoju gospodarki cyfrowej i automatyzacji oraz ciągłego powstawania nowych zawodów.

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego zalety i unikalność programu!

http://bit.ly/2S6HUkH

Similar Posts