Podobne wpisy

SprzątaMy z firmami – godzina dla Ziemi

Katowice startują z akcją „SprzątaMy z firmami – godzina dla Ziemi”, której partnerami są firma Sopra Steria i Stowarzyszenie Wolnej Herbaty. Akcja ma na celu m.in. integrację przedsiębiorców z mieszkańcami.

Urząd Miasta w Katowicach wspiera dążenia przedsiębiorców do włączenia się w działania na rzecz lokalnej społeczności i środowiska, dlatego wspólnie z Sopra Steria inauguruje akcję „SprzątaMy z firmami – godzina dla ziemi”. To sposób na zachęcenie firm z terenu Katowic do aktywności na nowym polu. – Od kilku lat angażujemy lokalne społeczności w akcję „SprzątaMy Dzielnice”. Widzimy, że mieszkańcy coraz chętniej organizują się sami, rośnie też zainteresowanie firm działaniami ekologicznymi na rzecz miasta. To wpisuje się w tzw. społeczną odpowiedzialność biznesu. Można pokazać się z innej strony, nawiązać kontakty poza pracą i włączyć się w walkę o lepszy klimat. Dlatego tym razem „SprzątaMy z firmami” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wspólne sprzątanie

Data nie jest przypadkowa. W ostatnią sobotę marca co roku odbywa się ogólnoświatowa akcja „Godzina dla Ziemi”. Jej cel to skłonienie do refleksji nad zmianami klimatu i uwrażliwienie na problem nadmiernego zużycia energii. Mieszkańcy, a także instytucje i korporacje, na jedną godzinę, symbolicznie wyłączają światła w domach i biurach.

Postanowiliśmy zrobić coś lepszego w tym roku i faktycznie zadziałać dla Ziemi. Dlatego 25 marca, zamiast wyłączać i włączać na chwilę światło, chcemy się spotkać i posprzątać jakiś teren w Katowicach – mówi Ewa Ziemba z firmy Sopra Steria. Podobnie było już we wrześniu 2022 roku, kiedy pracownicy tej firmy, wolontariusze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty i mieszkańcy, posprzątali tereny zielone nad stawem Borki w Szopienicach. 

Również tym razem partnerem akcji jest Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, lider ruchu „Zero Waste” na Śląsku, to ono zadba o sprawny przebieg sprzątania. Miasto Katowice zapewni rękawice, worki i kontener na odpady, a do picia tradycyjnie będzie dostępna katowicka kranówka.

Akcja rozpocznie się w sobotę, 25 marca o godz. 10.00. Dowskazania miejsc wymagających posprzątania organizatorzy zachęcają mieszkańców. Można to zrobić na profilu Stowarzyszenia Wolnej Herbaty na Facebooku – Stowarzyszenie Wolnej Herbaty | Facebook, a o ostatecznym wyborze zdecyduje internetowe głosowanie, które potrwa do 17.03. 

fot. UMK

Światowy dzień cyfrowego sprzątania

Cały czas trwa nabór firm zainteresowanych udziałem w projekcie. Firmy te otrzymają m.in. możliwość promocji w mediach społecznościowych organizatorów, a także materiały z kampanii wewnętrznej Sopra Steria, związane ze sprzątaniem skrzynek pocztowych w komputerach służbowych. To nawiązanie do światowego dnia cyfrowego sprzątania (18 marca). Również w cyfrowym świecie występuje ogromna ilość śmieci. Niepotrzebne e-maile, pliki, aplikacje, duplikaty zdjęć i filmów są odpadami cyfrowymi. Usunięcie tych cyfrowych odpadów pozwoli nie tylko na ograniczenie ogromnej ilości CO2, ale także przedłużenie żywotność naszych elektronicznych urządzeń. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: DIGITAL CLEANUP DAY – Digital Cleanup Day.

Firmy zainteresowane udziałem w wydarzeniu mogą się zgłaszać do 23 marca, pod adresem: katoobywatel@katowice.eu.

fot. Agnieszka Majnusz

O akcji SprzątaMy Dzielnice:

Akcja „SprzątaMy Dzielnice” zainaugurowana została w 2018 roku. W ramach akcji mieszkańcy co roku zgłaszali tereny do posprzątania, a następnie w głosowaniu wskazywali ostateczną listę miejsc, które później sprzątali przy wsparciu miasta oraz organizacji pozarządowej – Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Czwarta edycja w 2021 roku była rekordowa. Udało się posprzątać blisko 40 ha terenów, napełnić 239 worków ze szkłem, 293 worki na plastik/metal oraz 236 worków na śmieci zmieszane (łącznie: ok. 770 worków). Oprócz tego zebrano odpady wielkogabarytowe oraz elektrośmieci, w tym: umywalki, wannę, lodówki, odkurzacze, dywany oraz 111 sztuk opon. W ubiegłym roku odbyły się dwie edycje specjalne akcji: „Subotnik polsko-ukraiński”, z udziałem obywateli Ukrainy mieszkających w Katowicach i „Plogging na kole”, w który zaangażowali się pracownicy firmy Sopra Steria.

fot. UMK

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

Podobne wpisy