Podobne wpisy

Wiadomości z Lotniska Katowice

Wzrost przewozów pasażerskich

Kwiecień 2023 r. był najlepszym kwietniem w historii lotniska pod względem ilości obsłużonych pasażerów. Przez lotnisko przewinęło się 320 524 podróżnych, co jest wzrostem o 27,6% w porównaniu do zeszłego roku.

W ramach siatki regularnych linii lotnisku najpopularniejsze okazały się loty do naszych zachodnich sąsiadów: tj. Londyn-Luton, Londyn-Stansted (UK), Dortmundu (DE) oraz Eindhoven (NL). Na wakacje najczęściej wybierano Antalyę (Turcję), Marsa Alam oraz Hurghadę (Egipt), Fuerteventurę oraz Gran Canarii (Hiszpanię)

„Pasażerowie bardzo chętnie latają z Pyrzowic zarówno w ruchu regularnym, jak i czarterowym, korzystając z bogatej letniej siatki połączeń, która w szczycie sezonu obejmuje 107 tras do 29 państw, w tym 58 połączeń czarterowych” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Szacuje się, że w 2023 r. lotnisko obsłuży ponad 5 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w jego historii.

fot. Piotr Adamczyk

Plany rozwojowe lotniska: budowa węzła przeładunkowego

Inwestycja umożliwi przeładunek towarów, m.in. paliwa lotniczego oraz ograniczy transport drogowy na rzecz kolejowego, co wspiera rozwój transportu zrównoważonego. Dodatkowo węzeł będzie w stanie również obsłużyć paliwa alternatywne, które ma poprawić efektywność energetyczną.

Korzystać z inwestycji będą mogły podmioty współpracujące z lotniskiem: wojskowe, cywilne oraz firmy działające w regionie.

„Po agresji Rosji na Ukrainę lotnisko stało się głównym hubem pomocy humanitarnej dla Ukrainy walczącej z rosyjskim najeźdźcą. Dzięki inwestycji zwiększymy transgraniczną mobilność sił zbrojnych Unii Europejskiej i będziemy eliminować wąskie gardła w sieci infrastrukturalnej państw członkowskich” – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Projekt, którego całkowity koszt jest szacowany na PLN 95,5 mln, będzie w 50% dofinansowany przez Unię Europejską w ramach instrumentu „ Łącząc Europę” (CEF) 2021-2027 Military Mobility.

Fundusze na rozbudowę zapewni Europejską Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska, która wspiera wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu poprzez zrównoważony rozwój oraz obniżenie emisyjności. Agencja czuwa nad programami unijnym w zakresie mobilności, transportu, energii czy wreszcie działań klimatycznych.

Inwestycja ma zostać ukończona w 2026 r.

Opracowano na podstawie: https://www.wkatowicach.eu/informacje/w-katowicach/Katowice-Airport-zyska-multimodalny-wezel-przeladunku-towarow-i-paliw-Wizualizacje/idn:3683

oraz informacji uzyskanych z GTL SA

Podobne wpisy