Katowice to dynamicznie rozwijające się miasto, które dopiero od niedawna jest rzeczywiście postrzegane nie jako 300-tysięczne miasto, ale jako centralne miasto ponad 2-milionowej Metropolii (GZM*). Dostęp do tego olbrzymiego rynku pracy, dotychczasowa silna pozycja Katowic jako ośrodka gospodarczego i administracyjnego oraz centrum edukacyjnego, wzbudziły duże zainteresowanie zarówno obecnych jak i nowych inwestorów.
  • 2,1 mln ludności w promieniu 25 km i 8,5 mln osób w promieniu 100 km od Katowic
  • 1 701 osób/km2 w Katowicach i 839 osób/km2 – gęstość zaludnienia dla obszaru Metropolii – znacznie wyższa niż średnia dla Polski (122 osoby/km2)
  • 19 uniwersytetów oraz prawie 91 083 studentów i ponad 22 862 absolwentów rocznie na obszarze Metropolii
  • ponad 90% studentów posługuje się językiem angielskim, a na wyspecjalizowanych filologiach uczy się prawie 7 000 studentów
  • 38 różnych języków wykorzystywanych jest w centrach nowoczesnych usług biznesowych
  • ponad 250 000 podmiotów gospodarki narodowej w Metropolii, 56 000 w Katowicach, w których pracują wykształceni pracownicy
  • 33 400 osób zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w 140 centrach BPO, SSC/GBS, IT oraz R&D

W Katowicach realizujemy projekty edukacyjne:

  • PROJEKT „CORPORATE READINESS CERTIFICATE” zapoczątkowany w Katowicach w 2013 r. Partnerzy w projekcie to: Accenture, EY, ING Hubs Poland i Kyndryl. CRC skierowany jest do studentów. Założenia projektu to możliwość rozwoju kompetencji i umiejętności w obszarze IT oraz usług dla biznesu. Szkolenia prowadzone są przez partnerów w projekcie i są one bezpłatne dla uczestników. Udział w programie jest zakończony egzaminem, którego zdanie nagradzane jest certyfikatem.
  • P-TECH – globalny program stworzony przez IBM, realizowany w Katowicach w dwóch szkołach średnich w latach 2019-2023/24 przez Fujitsu i IBM, a następnie Kyndryl. Od zakończenia programu obie firmy: Fujitsu i Kyndryl kontynuują współpracę ze szkołami tworząc autorskie projekty edukacyjne.
  • FUJITSU-Tech projekt przeznaczony dla uczniów szkół średnich. Celem jest dostosowanie szkolnictwa oraz uczniów do nowych realiów rynku pracy w obszarze IT. Uczniowie poznają: Blockchain, Data Science, Cyberbezpieczeństwo, AI, chmura, czy komputery kwantowe. W Katowicach w Programie biorą udział uczniowie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, których merytorycznie i mentoringowo wspiera Partner firma Fujitsu Technology Solutions.
  • KYNDRYL Future Achievers realizowany w Katowicach od 2023 r., autorski projekt firmy Kyndryl. Podobnie jak Fujitsu-Tech przeznaczony dla uczniów szkół średnich i obejmuje zagadnienia z zakresu informatyki i tematy takie jak: sztuczna inteligencja, mainframe, design thinking, zarzadzanie projektami, cloud computing, mindfulness ale program mentoringowy. Uczestnikami Programu są uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2.
  • PROJEKT „KATOWICE, BIZNES I MOJA PRZYSZŁOŚĆ” – w Katowicach realizowany od 2022 r. skierowany dla uczniów klasy III i IV szkoły średniej. Partnerzy projektu: Ammega, Honeywell, Accenture, Kyndryl, Sii oraz TDJ-Famur, Arche Consulting, Randstad, Hays Poland oraz Manpower. Założenia projektu: organizacja spotkań z ekspertami w szkołach i prezentacja możliwości rozwoju swojej kariery w firmach będących partnerem projektu; omówienie procesów rekrutacyjnych przez ekspertów ds. HR, którzy są partnerami w projekcie; dyskusja z uczniami na tematy m.in.: kompetencji przyszłości, trendów na rynku pracy, ścieżek zawodowych przyszłości oraz tworzenia profesjonalnego CV.
  • PROGRAM KATOWICE MIASTEM FACHOWCÓW – ma na celu promowanie kształcenia w szkołach branżowych i technicznych, wzmocnienie atrakcyjności tego typu kształcenia i ukazanie związanych z nim perspektyw zawodowych. Program jest realizowany według następującej formuły: Etap I. Lekcja wychowawcza w szkole; Etap II. Wizyta studyjna w firmie; Etap III. Wizyta w szkole technicznej / branżowej I stopnia; Etap IV. Podsumowująca lekcja wychowawcza.

*Metropolię tworzą Katowice wraz z 40 miastami i gminami: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Knurów, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice.

Zaplecze kadrowe

Potencjał Metropolii to ponad 91 000 studentów, w tym 50 848 w Katowicach, uczęszczających do 19 uczelni wyższych. Dominujący profil wykształcenia to studia z podgrup: biznes i administracja (prawie 15 000 studentów), szeroko rozumianych podgrup technologii teleinformacyjnych (ponad 9 000 studentów) oraz inżynieryjno-technicznych (blisko 8 000 studentów). Najprężniej działające śląskie uczelnie to: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska, czy Uniwersytet Medyczny.