Katowice od lat uważane są za jedno z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji na inwestycyjnej mapie Polski. Na pozytywny klimat biznesowy miasta ma wpływ między innymi jego stabilna sytuacja ekonomiczna, jak i rozwinięta infrastruktura biznesowa. Co więcej, władze miasta nieustannie pracują nad rozwiązaniami i ulepszeniami, które przyciągną więcej zagranicznych, jak i krajowych inwestycji, a także ułatwią bieżącą działalność firm. Warto dodać, że wiele istniejących przedsiębiorstw ze względu na pozytywne doświadczenia biznesowe ma w planach rozszerzyć zakres świadczonych przez siebie usług, jak i zwiększyć zatrudnienie w swoich centrach.
 • ocena ratingowa Katowic – Fitch na poziomie A-
 • stopa bezrobocia w Katowicach wynosi około 1,9% i od lat należy do najniższych w Polsce
 • przyjazna dla biznesu administracja i kompleksowe wsparcie dla inwestorów, włącznie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, oferującą zwolnienia podatkowe
 • Miejski Inkubator Przedsiębiorczości – Rawa.Ink
 • 50 305 podmiotów gospodarki narodowej działających w Katowicach (GUS 2021 r.)
 • najwięksi pracodawcy z sektora nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach: Accenture, Capgemini, Fujitsu Global Delivery Center, Honeywell, IBM Client Innovation Center, ING Tech Poland, JCommerce, PwC, Rockwell Automation, SGS Global Business Services Europe, Sii, Sopra Steria, Teleperformance Polska

Inkubator przedsiębiorczości

Naszą najnowszą inicjatywą jest Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink miejsce licznych szkoleń, event’ów, spotkań, miejsce integracji środowiska start-up’ów, administracji samorządowej i środowiska naukowego w Katowicach oraz regionie. Poprzez współpracę Inkubatora z wieloma partnerami podejmowane są działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Katowice wspierają również kojarzenie firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych ze środowiskiem start-up’owym. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej odwiedź naszą stronę Rawa.Ink.

Parki naukowo-technologiczne

Jednym z głównych założeń Strategii Rozwoju Miasta ,,Katowice 2030” jest aktywne wpieranie działań w mieście mających na celu rozwój parków przemysłowych i naukowo technologicznych między innymi w obszarze zaawansowanych technologii, efektywności energetycznej, energooszczędności i nanotechnologii….

Rynek biurowy

Katowice są obecnie jednym z największych regionalnych rynków biurowych w Polsce:
 • 590 000 m² – podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w 2021 r.
 • 221 000 m2 – powierzchni biurowej w budowie lub planowanej
 • 40 000 m2 – planowana nowa powierzchnia biurowa w 2021 r.
 • 13,50 EUR/m2/miesiąc do 15,50 EUR/m2/miesiąc – stawki czynszu za lokalizacje typu premium
Należy zaznaczyć, iż realizację nowych projektów rozpoczęło kliku znaczących graczy na rynku komercyjnym i nadal te projekty kontynuują w 2021 r. m.in.:
 • TDJ Estate – realizuje II etap kompleksu biurowego .KTW czyli biurowiec .KTW II
 • TriGranit zaczął budowę Silesia for Business (S4B) przy ul. Chorzowskiej/Baildona
 • UBM Development jest w ostatniej fazie realizacji projektu – obiekt łączący funkcję biurową z hotelową (Mercure),
 • Cavatina kontynuuje budowę wielofunkcyjnego kompleksu Global Office Park, w ramach którego zostanie dostarczone ponad 53 000 m2 powierzchni komercyjnej w II kw. 2022 r. (obiekty: A1 i A2),
 • Opal Maksimum prowadzi działania inwestycyjne w ramach projektu Stary Dworzec (rewitalizacja) oraz obiektu biurowego Carbon Office,
 • DL Invest Group zakończył, rozpoczętą w 2018 r., inwestycję DL Piano przy ul. Wrocławskiej 54 oraz podjął działania w zakresie realizacji kolejnego biurowca DL Tower przy al. Korfantego 138.

W 2020 r. do użytkowania oddano ponad 61 000 m2 m.in.: dwie fazy Face2Face Business Campus, DL Piano czy Global Office Park C.

Parki naukowo-technologiczne

Jednym z głównych założeń Strategii Rozwoju Miasta ,,Katowice 2030” jest aktywne wpieranie działań w mieście mających na celu rozwój parków przemysłowych i naukowo technologicznych między innymi w obszarze zaawansowanych technologii, efektywności energetycznej, energooszczędności i nanotechnologii. Na terenie woj. śląskiego znajduje się najwięcej tego typu parków w Polsce aż 22, w samych Katowicach 8.

Najnowszą inicjatywą w mieście są działania mające na celu realizację na terenach pokopalnianych projektu pn. „Dzielnica Nowych Technologii w Katowicach” – utworzenie Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego. Kompleks biurowo-technologiczny hub’u ma służyć jako miejsce edukacyjne i centrum projektowe dla potrzeb technologicznych. W praktyce stanie się siedzibą firm wysokich technologii, w szczególności branży gier komputerowych i e-sportu. Na potrzeby projektu zostanie zagospodarowany obszar 20 hektarów wokół Szybu Pułaski wchodzącego w skład wygaszonej kopalni „Wieczorek”. Inwestycja będzie kolejnym etapem rewitalizacji dzielnicy Nikiszowiec.