Katowice od lat uważane są za jedno z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji na inwestycyjnej mapie Polski. Na pozytywny klimat biznesowy miasta ma wpływ między innymi jego stabilna sytuacja ekonomiczna, jak i rozwinięta infrastruktura biznesowa. Co więcej, władze miasta nieustannie pracują nad rozwiązaniami i ulepszeniami, które przyciągną więcej zagranicznych, jak i krajowych inwestycji, a także ułatwią bieżącą działalność firm. Warto dodać, że wiele istniejących przedsiębiorstw ze względu na pozytywne doświadczenia biznesowe ma w planach rozszerzyć zakres świadczonych przez siebie usług, jak i zwiększyć zatrudnienie w swoich centrach.
  • ocena ratingowa Katowic – Fitch na poziomie A-
  • stopa bezrobocia w Katowicach wynosi 1,3% i od lat należy do najniższych w Polsce (GUS 03.2023 r.)
  • przyjazna dla biznesu administracja i kompleksowe wsparcie dla inwestorów, włącznie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, oferującą zwolnienia podatkowe
  • Miejski Inkubator Przedsiębiorczości – Rawa.Ink
  • 53,7 tys. podmiotów gospodarki narodowej działających w Katowicach (GUS 03.2023 r.)
  • najwięksi pracodawcy z sektora nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach: Accenture, Capgemini, Fujitsu Global Delivery Center, Honeywell, Kyndryl Global Services Delivery Centre Polska, ING Tech Poland, JCommerce, PwC, Rockwell Automation, SGS Global Business Services Europe, Sii, Sopra Steria, Teleperformance Polska

Inkubator przedsiębiorczości

Naszą najnowszą inicjatywą jest Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink miejsce licznych szkoleń, event’ów, spotkań, miejsce integracji środowiska start-up’ów, administracji samorządowej i środowiska naukowego w Katowicach oraz regionie. Poprzez współpracę Inkubatora z wieloma partnerami podejmowane są działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Katowice wspierają również kojarzenie firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych ze środowiskiem start-up’owym. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej odwiedź naszą stronę Rawa.Ink.

Parki naukowo-technologiczne

Jednym z głównych założeń Strategii Rozwoju Miasta ,,Katowice 2030” jest aktywne wpieranie działań w mieście mających na celu rozwój parków przemysłowych i naukowo technologicznych między innymi w obszarze zaawansowanych technologii, efektywności energetycznej, energooszczędności i nanotechnologii….

Rynek biurowy

Katowice są obecnie jednym z największych regionalnych rynków biurowych w Polsce:

  • 715 000 m² – podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w 2022 r.
  • 86 400 m2 – powierzchnia biurowa w budowie lub planowana
  • 116 500 m2 – nowo oddana powierzchnia biurowa w 2022 r.
  • 13,00 EUR/m2/miesiąc do 16,95 EUR/m2/miesiąc – stawki czynszu za lokalizacje typu premium

Należy zaznaczyć, iż w ostatnim czasie zostało zrealizowanych kilka nowych projektów przez znaczących graczy na rynku komercyjnym lub nadal te projekty kontynuują w 2022 r. m.in.:

  • TDJ Estate – zrealizował II etap kompleksu biurowego .KTW czyli biurowiec .KTW II.
  • TriGranit zaczął budowę Silesia for Business (S4B) przy ul. Chorzowskiej/Baildona
  • UBM Development w III kw. 2021 r. ukończył obiekt łączący funkcję biurową z hotelową (Mercure).
  • Cavatina kontynuuje budowę wielofunkcyjnego kompleksu Global Office Park, w ramach którego zostało dostarczone 55 118 m2 powierzchni komercyjnej. Obiekty: A1 i A2 otrzymały pozwolenie na użytkowanie w I kw. 2022 r.
  • Opal Maksimum przeprowadził działania inwestycyjne w ramach projektu Stary Dworzec (rewitalizacja) oraz obiektu biurowego Carbon Office.
  • DL Invest Group zakończył, rozpoczętą w 2018 r., inwestycję DL Piano przy ul. Wrocławskiej 54 oraz w marcu 2022 r. ukończył budowę kolejnego biurowca DL Tower przy al. Korfantego 138.

W 2020 r. do użytkowania oddano ponad 61 000 m2 m.in.: dwie fazy Face2Face Business Campus, DL Piano czy Global Office Park C.

Parki naukowo-technologiczne

Jednym z głównych założeń Strategii Rozwoju Miasta ,,Katowice 2030” jest aktywne wpieranie działań w mieście mających na celu rozwój parków przemysłowych i naukowo technologicznych między innymi w obszarze zaawansowanych technologii, efektywności energetycznej, energooszczędności i nanotechnologii. Na terenie woj. śląskiego znajduje się najwięcej tego typu parków w Polsce aż 22, w samych Katowicach 8.

Najnowszą inicjatywą w mieście są działania mające na celu realizację na terenach pokopalnianych projektu pn. „Dzielnica Nowych Technologii w Katowicach” – utworzenie Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego. Kompleks biurowo-technologiczny hub’u ma służyć jako miejsce edukacyjne i centrum projektowe dla potrzeb technologicznych. W praktyce stanie się siedzibą firm wysokich technologii, w szczególności branży gier komputerowych i e-sportu. Na potrzeby projektu zostanie zagospodarowany obszar 20 hektarów wokół Szybu Pułaski wchodzącego w skład wygaszonej kopalni „Wieczorek”. Inwestycja będzie kolejnym etapem rewitalizacji dzielnicy Nikiszowiec.