Katowice są dziś jednym z najszybciej rozwijających się oraz najważniejszych miast w Polsce. Są też stolicą woj. śląskiego oraz siedzibą i sercem pierwszego w Polsce związku metropolitalnego – Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), łączącej 41 miast i gmin. Z uwagi na ten fakt potencjał inwestycyjny Katowic należy rozpatrywać przez pryzmat całej Metropolii GZM.

Centralne miasto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii GZM liczącej 2,2 mln ludności

Wysoka ocena ratingowa na poziomie A-, perspektywa stabilna (Fitch Ratings)

20% budżetu Miasta Katowice przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne

Centralny ośrodek akademicki – 19 uniwersytetów , prawie 90,0 tys. studentów, ponad 22,0 tys. absolwentów (w skali Metropolii)

Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa – najlepsza sieć drogowa w Polsce, promowanie rozwoju zrównoważonego transportu (przyjaznego dla pieszych, kierowców, rowerzystów, osób korzystających z komunikacji publicznej), dostęp do międzynarodowych lotnisk (w promieniu 30 km - 100 km) najbliżej Katowice Airport im W. Korfantego

Jeden z największych ośrodków lokalizacji nowoczesnych centrów biznesowych – 135 centrów BPO, SSC/GBS, IT oraz R&D w ujęciu metropolitalnym

Jeden z największych regionalnych rynków biurowych w Polsce z powierzchnią biurową na poziomie 748 500 m²

Dynamiczny rozwój turystyki biznesowej

Ponad 42% procent miasta stanowią tereny zielone

Wysoka jakość życia (liczne wydarzenia kulturalne, sportowe, inwestycje w infrastrukturę społeczną, sportową, etc.)

Niezaprzeczalnym atutem Miasta Katowice jest jego doskonałe położenie geograficzne, które pozostaje nie bez znaczenia zarówno dla mieszkańców miasta, jak i licznych inwestorów, którzy docenili potencjał Katowic. Miasto jest położone w południowej części Polski, na skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych będących jednocześnie kluczowymi korytarzami łączącymi Europę Zachodnią ze Wschodnią oraz Północną z Południową. Dzięki dogodnemu położeniu i dobrze rozwiniętemu układowi komunikacyjnemu, Katowice są jednym z najważniejszych centrów gospodarczych w Polsce.

widok na tle sąsiadów

mapa administracyjna

Na silną pozycję Katowic ma duży wpływ jego lokalizacja w centrum świetnie skomunikowanej Metropolii GZM. Doskonałe położenie, w połączeniu z wysokiej jakości infrastrukturą transportową, umożliwia dostęp do Katowic tym, którzy podróżują zarówno samochodem, pociągiem czy samolotem.
  • dostęp do dwóch autostrad A1 i A4, dróg ekspresowych S1 i S86, ważnych europejskich szlaków drogowych (E40, E 75 i E 462) i kolejowych (E30, E 65, C-E 65)
  • Drogowa Trasa Średnicowa DTŚ – bezkolizyjna droga szybkiego ruchu umożliwiająca wygodne i szybkie przemieszczanie się pomiędzy miastami Metropolii
  • centra przesiadkowe w Katowicach: „Ligota” wybudowane w 2018 r., kolejne 3 centra przesiadkowe otwarte w 2020: węzeł „Brynów Pętla”, węzeł „Zawodzie”, węzeł „Sądowa”
    z Międzynarodowym Dworcem Autobusowym, w sumie z ponad 1 100 miejscami parkingowymi
  • w zasięgu 100 km od Katowic znajdują się 3 międzynarodowe lotniska: Katowice Airport – 30 km od Katowic, Kraków Airport – 70 km, Ostrava Airport – 100 km
  • większość europejskich stolic i lotniczych centrów przesiadkowych dostępna zaledwie w ciągu 5 godzin łącznego czasu podróży

Katowice należą do najlepiej skomunikowanych miast w Polsce, szybkie przemieszczanie się po Katowicach i przylegających miastach zapewnia rozbudowana sieć komunikacji miejskiej – autobusowej i tramwajowej oraz transport kolejowy. Transport publiczny w Katowicach, które są członkiem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jest organizowany przez Zarząd Transportu Metropolitalnego.

ZTM obejmuje ponad 50 miast i gmin, łącząc najważniejsze ośrodki województwa śląskiego. Na terenie Śląska i Zagłębia, kursuje 1700 autobusów, tramwajów i trolejbusów dziennie. Ponad 500 linii obsługuje prawie 7 tys. przystanków pokonując ponad 100 milionów kilometrów rocznie.

Koleje Śląskie należące do samorządu woj. śląskiego, przewożą ponad 20 mln pasażerów rocznie. Obecnie tabor przewoźnika liczy 62 pociągi jednak pod koniec 2023 r. Koleje Śląskie rozstrzygnęły przetarg na dostawę kolejnych 27 sztuk. Większość taboru kupiono przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Od 2024 r. to Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), do której należą Katowice, zajmuje się organizacją systemu wypożyczania rowerów miejskich. METROROWER to największy w Polsce i trzeci w Europie systemem wypożyczalni. METROROWER to:  31 gmin7 000 rowerów i 924 stacje wypożyczania.  Rowery IV generacji wyposażone w nadajnik GPS. Dzięki integracji różnych miejskich systemów teraz wypożyczając rower w Tychach czy Chorzowie, można go oddać do wypożyczalni w Katowicach, Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich i Zabrzu.  A jest gdzie jeździć, w samych Katowicach mamy ponad 189 km infrastruktury rowerowej z czego 85 km stanową piękne, krajobrazowe ścieżki w terenach zielonych (lasy, parki).

Linie kolejowe
Linie tramwajowe
Linie autobusowe