Katowice są dziś jednym z najszybciej rozwijających się oraz najważniejszych miast w Polsce. Są też stolicą woj. śląskiego oraz siedzibą i sercem pierwszego w Polsce związku metropolitalnego – Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), łączącej 41 miast i gmin. Z uwagi na ten fakt potencjał inwestycyjny Katowic należy rozpatrywać przez pryzmat całej Metropolii GZM.

Centralne miasto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii GZM liczącej 2,2 mln ludności

Wysoka ocena ratingowa na poziomie A-, perspektywa stabilna (Fitch Ratings)

20% budżetu Miasta Katowice przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne

Centralny ośrodek akademicki – 18 uniwersytetów , prawie 90,0 tys. studentów, ponad 22,0 tys. absolwentów (w skali Metropolii)

Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa – najlepsza sieć drogowa w Polsce, promowanie rozwoju zrównoważonego transportu (przyjaznego dla pieszych, kierowców, rowerzystów, osób korzystających z komunikacji publicznej), dostęp do międzynarodowych lotnisk (w promieniu 30 km - 100 km) najbliżej Katowice Airport im W. Korfantego

Jeden z największych ośrodków lokalizacji nowoczesnych centrów biznesowych – 134 centra BPO, SSC/GBS, IT oraz R&D w ujęciu metropolitalnym

Jeden z największych regionalnych rynków biurowych w Polsce z powierzchnią biurową na poziomie 750 000 m²

Dynamiczny rozwój turystyki biznesowej

Ponad 50% procent miasta stanowią tereny zielone

Wysoka jakość życia (liczne wydarzenia kulturalne, sportowe, inwestycje w infrastrukturę społeczną, sportową, etc.)

Niezaprzeczalnym atutem Miasta Katowice jest jego doskonałe położenie geograficzne, które pozostaje nie bez znaczenia zarówno dla mieszkańców miasta, jak i licznych inwestorów, którzy docenili potencjał Katowic. Miasto jest położone w południowej części Polski, na skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych będących jednocześnie kluczowymi korytarzami łączącymi Europę Zachodnią ze Wschodnią oraz Północną z Południową. Dzięki dogodnemu położeniu i dobrze rozwiniętemu układowi komunikacyjnemu, Katowice są jednym z najważniejszych centrów gospodarczych w Polsce.

widok na tle sąsiadów

mapa administracyjna

Na silną pozycję Katowic ma duży wpływ jego lokalizacja w centrum świetnie skomunikowanej Metropolii GZM. Doskonałe położenie, w połączeniu z wysokiej jakości infrastrukturą transportową, umożliwia dostęp do Katowic tym, którzy podróżują zarówno samochodem, pociągiem czy samolotem.
  • dostęp do dwóch autostrad A1 i A4, dróg ekspresowych S1 i S86, ważnych europejskich szlaków drogowych (E40, E 75 i E 462) i kolejowych (E30, E 65, C-E 65)
  • Drogowa Trasa Średnicowa DTŚ – bezkolizyjna droga szybkiego ruchu umożliwiająca wygodne i szybkie przemieszczanie się pomiędzy miastami Metropolii
  • centra przesiadkowe w Katowicach: „Ligota” wybudowane w 2018 r., kolejne 3 centra przesiadkowe otwarte w 2020: węzeł „Brynów Pętla”, węzeł „Zawodzie”, węzeł „Sądowa”
    z Międzynarodowym Dworcem Autobusowym, w sumie z ponad 1 100 miejscami parkingowymi
  • w zasięgu 100 km od Katowic znajdują się 3 międzynarodowe lotniska: Katowice Airport – 30 km od Katowic, Kraków Airport – 70 km, Ostrava Airport – 100 km
  • większość europejskich stolic i lotniczych centrów przesiadkowych dostępna zaledwie w ciągu 5 godzin łącznego czasu podróży

Katowice należą do najlepiej skomunikowanych miast w Polsce, szybkie przemieszczanie się po Katowicach i przylegających miastach zapewnia rozbudowana sieć komunikacji miejskiej – autobusowej i tramwajowej oraz transport kolejowy. Transport publiczny w Katowicach, które są członkiem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jest organizowany przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Na terenie Metropolii funkcjonuje:

  • ponad 400 linii autobusowych
  • 25 linii tramwajowych
  • 8linii trolejbusowych

Koleje Śląskie Sp. z o.o. obsługują 19 linii na terenie województwa śląskiego, niemal wszystkie regionalne połączenia kolejowe na tym obszarze.

Z roku na rok Katowice stają się bardziej przyjazne rowerzystom. City by bike – największy system roweru miejskiego na Śląsku – działa w Katowicach od 2015 r.

  • 125 stacji rowerowych z 1010 rowerami
  • Ponad 189 km infrastruktury rowerowej z czego 85 km stanową piękne, krajobrazowe ścieżki w terenach zielonych (lasy, parki)
Linie kolejowe
Linie tramwajowe
Linie autobusowe