- 2,2 mln ludności w promieniu 25 km i 8,5 mln osób w promieniu 100 km od Katowic
- 1 701 osób/km2 w Katowicach i 839 osób/km2 – gęstość zaludnienia dla obszaru Metropolii – znacznie wyższa niż średnia dla Polski (122 osoby/km2)
- 19 uniwersytetów oraz prawie 91 083 studentów i ponad 22 862 absolwentów rocznie na obszarze Metropolii
- ponad 90% studentów posługuje się językiem angielskim, a na wyspecjalizowanych filologiach uczy się prawie 7 000 studentów
- 38 różnych języków wykorzystywanych jest w centrach nowoczesnych usług biznesowych
- ponad 250 000 podmiotów gospodarki narodowej w Metropolii, 55 580 w Katowicach, w których pracują wykształceni pracownicy
- 33 400 osób zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w 140 centrach BPO, SSC/GBS, IT oraz R&D
W Katowicach realizujemy projekty edukacyjne:
- Projekt „Corporate Readiness Certificate” – zapoczątkowany w Katowicach w 2013 roku. Partnerzy w projekcie: Accenture, EY, ING Hubs Poland i Kyndryl. Projekt skierowany jest do studentów. Założenia projektu – możliwość rozwoju kompetencji i umiejętności w obszarze IT oraz usług dla biznesu. Szkolenia prowadzone są przez partnerów w projekcie i są one bezpłatne dla uczestników. Udział w programie jest zakończony egzaminem, którego zdanie nagradzane jest certyfikatem.
- Program P-Tech – w Katowicach realizowany od 2019 r. globalny projekt przeznaczony dla uczniów szkół średnich. Celem programu jest dostosowanie szkolnictwa oraz uczniów do nowych realiów rynku pracy w obszarze IT. Uczniowie poznają: Blockchain, Data Science, Cyberbezpieczeństwo, AI, chmura, czy komputery kwantowe. W Katowicach Program obejmuje ok. 300 uczniów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych – współpracują z Fujitsu Technology Solutions, a Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 – współpracuje z Kyndryl GSDC.
- Projekt „Katowice, biznes i moja przyszłość” – w Katowicach realizowany od 2022 r. skierowany dla uczniów klasy III i IV szkoły średniej. Partnerzy projektu: Ammega, Honeywell, Accenture, Kyndryl GSDC, Sii oraz TDJ-Famur, Arche Consulting, Randstad, Hays Poland oraz Manpower. Założenia projektu: organizacja spotkań z ekspertami w szkołach i prezentacja możliwości rozwoju swojej kariery w firmach będących partnerem projektu. Omówienie procesów rekrutacyjnych przez ekspertów ds. HR, którzy są partnerami w projekcie. Dyskusja z uczniami na tematy m.in.: kompetencji przyszłości, trendów na rynku pracy, ścieżek zawodowych przyszłości oraz tworzenia profesjonalnego CV.
- Program Katowice Miastem Fachowców – ma na celu promowanie kształcenia w szkołach branżowych i technicznych, wzmocnienie atrakcyjności tego typu kształcenia i ukazanie związanych z nim perspektyw zawodowych. Program jest realizowany według następującej formuły: Etap I. Lekcja wychowawcza w szkole; Etap II. Wizyta studyjna w firmie; Etap III. Wizyta w szkole technicznej / branżowej I stopnia; Etap IV. Podsumowująca lekcja wychowawcza. Dotychczas zrealizowano cztery edycje programu.
Zaplecze kadrowe
Potencjał Metropolii to ponad 91 083 studentów, w tym 50 848 w Katowicach, uczęszczających do 19 uczelni wyższych. Dominujący profil wykształcenia to studia z podgrup: biznes i administracja (prawie 15 000 studentów), szeroko rozumianych podgrup technologii teleinformacyjnych (ponad 9 000 studentów) oraz inżynieryjno-technicznych (blisko 8 000 studentów). Najprężniej działające śląskie uczelnie to: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska, czy Uniwersytet Medyczny.
Kierunki kształcenia
Na uczelniach jest tworzonych wiele kierunków z myślą o wykształceniu studentów/absolwentów w kierunkach, które stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie sektora ITO, BPO, SSC, R&D np. informatyka z Big Data Analytics, Cloud Computing, Cyber-Physical Systems, Mobile application development, Analysis of Large Data Sets, Gaming, etc., finanse i rachunkowość, finanse i rachunkowość z Finance and Accounting for Business – w języku angielskim, logistyka w biznesie czy filologie: angielska, germańska, etc. Ponadto uczelnie wyższe realizują z inwestorami różnego rodzaju współpracę, która ma na celu pozyskiwanie nowej wiedzy i zdobywanie praktycznych umiejętności. Przykładem takiej współpracy jest Corporate Readiness Certificate program edukacyjny realizowany od 2014 roku, w którym partnerami są IBM, Accenture, ING Tech Poland.
Uniwersytet Śląski
Uniwersytet Śląski w Katowicach (UŚ) to jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się polskich uczelni, która oferuje nowatorskie rozwiązania w edukacji oraz przyjazną przestrzeń prowadzenia badań. Proces kształcenia jest dostosowany do aktualnie panujących trendów na rynku i odpowiada na jego zapotrzebowanie poprzez funkcjonowanie wydziałów: Humanistycznego, Nauk Przyrodniczych, Nauk Ścisłych i Technicznych, Nauk Społecznych, Prawa i Administracji, Sztuki i Nauk o Edukacji, Teologicznego oraz Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Na 84 kierunkach (w tym 5 w języku angielskim) i 216 specjalnościach (w tym 12 w języku angielskim, 1 w języku angielskim i niemieckim ) kształci się w 2022 r. niemalże 22 tys. studentów. UŚ współpracuje z wieloma podmiotami gospodarczymi, naukowymi, samorządowymi oraz otoczenia biznesu w ramach podpisanych prawie 2000 umów, porozumień i listów intencyjnych.
Politechnika Śląska
Politechnika Śląska (PŚ) to przyjazna i otwarta Uczelnia, która wszechstronnie wspiera swoich studentów i pomaga rozwijać ich pasje i zainteresowania. Od 2019 roku Politechnika Śląska znajduje się w prestiżowym gronie 10 najlepszych szkół wyższych w Polsce, które mają status Uczelni Badawczej. To efekt wnikliwych ocen międzynarodowego zespołu ekspertów sprawdzającego potencjał i działalność badawczą uczelni.
Uczelnia kształci na blisko 60 kierunkach studiów (w tym prawie 30 w języku angielskim) w obrębie 12 dyscyplin naukowych. Studia prowadzimy w 14 jednostkach, w tym 13 wydziałach i 1 instytucie, co powoduje objęcie całego zakresu działalności inżynierskiej. Oznacza to, że każdy znajdzie to, czego szuka w wymarzonych studiach, ale gdyby tego było mało, to dodatkowo Politechnika Śląska kształci również w zakresie analityki biznesowej, lingwistyki stosowanej, zarządzania, w tym zarządzania projektami. Aktualnie na Politechnice Śląskiej studiuje ponad 16 tys. studentów. Uczelnia oferuje studia I stopnia (inżynierskie i licencjackie), studia II stopnia – magisterskie, kształcenie w szkole doktorskiej pod nazwą “Wspólna Szkoła Doktorska” oraz studia podyplomowe. Studenci oprócz wiedzy akademickiej zdobywają cenne doświadczenie zawodowe, a część kształcenia realizują w formie Project Based Learning, opracowując konkretne rozwiązania w interdyscyplinarnych grupach, dzięki czemu poszerzają swoje horyzonty. Uczelnia dba o zawodową przyszłość studentów poprzez ścisłą współpracę z wieloma firmami polskimi i zagranicznymi, a także dzięki kształceniu dualnemu.
Uniwersytet Ekonomiczny
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (UEKat) jest jedną z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku, jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w kraju, największą w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych około 8 tys. polskich i zagranicznych studentów. Oferuje 25 kierunków studiów (także w ramach programów anglojęzycznych) związanych z biznesem i przedsiębiorczością, komunikacją, analityką, informatyką i ekonometrią, finansami, administracją, ekonomią, ubezpieczeniami, logistyką czy zarządzaniem. Współpracuje przy tym ściśle w różnych obszarach z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Rocznie UEKat kończy średnio 2,5 tys. absolwentów, w tym czasie studenci i pracownicy odbywają ponad 500 wyjazdów zagranicznych, a na studiach podyplomowych swoje kompetencje podnosi około 800 osób.
UEKat należy do 74 międzynarodowych sieci i konsorcjów. Jest pierwszą uczelnią w woj. śląskim z międzynarodową akredytacją instytucjonalną CEEMAN International Quality Accreditation (IQA) – jedną z najbardziej prestiżowych i cenionych w obszarze edukacji menedżerskiej.