Katowice to dynamicznie rozwijające się miasto, które dopiero od niedawna jest rzeczywiście postrzegane nie jako 300-tysięczne miasto, ale jako centralne miasto ponad 2-milionowej Metropolii (GZM*). Dostęp do tego olbrzymiego rynku pracy, dotychczasowa silna pozycja Katowic jako ośrodka gospodarczego i administracyjnego oraz centrum edukacyjnego, wzbudziły duże zainteresowanie zarówno obecnych jak i nowych inwestorów.
 • 2,2 mln ludności w promieniu 25 km i 8,5 mln osób w promieniu 100 km od Katowic
 • 1 701 osób/km2 w Katowicach i 839 osób/km2 – gęstość zaludnienia dla obszaru Metropolii – znacznie wyższa niż średnia dla Polski (122 osoby/km2)
 • 19 uniwersytetów oraz prawie 90 000 studentów i ponad 22 000 absolwentów rocznie na obszarze Metropolii
 • ponad 90% studentów posługuje się językiem angielskim, a na wyspecjalizowanych filologiach uczy się prawie 7 000 studentów
 • 38 różnych języków wykorzystywanych jest w centrach nowoczesnych usług biznesowych
 • ponad 250 000 podmiotów gospodarki narodowej w Metropolii, 55 025 w Katowicach, w których pracują wykształceni pracownicy
 • 32 000 osób zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w 135 centrach BPO, SSC/GBS, IT oraz R&D

W Katowicach realizujemy projekty edukacyjne:

 • Projekt „Corporate Readiness Certificate” – zapoczątkowany w Katowicach w 2013 roku. Partnerzy w projekcie: Accenture, EY, ING Hubs Poland i Kyndryl. Projekt skierowany jest do studentów. Założenia projektu – możliwość rozwoju kompetencji i umiejętności w obszarze IT oraz usług dla biznesu. Szkolenia prowadzone są przez partnerów w projekcie i są one bezpłatne dla uczestników. Udział w programie jest zakończony egzaminem, którego zdanie nagradzane jest certyfikatem.
 • Program P-Tech – w Katowicach realizowany od 2019 r. globalny projekt przeznaczony dla uczniów szkół średnich. Celem programu jest dostosowanie szkolnictwa oraz uczniów do nowych realiów rynku pracy w obszarze IT. Uczniowie poznają: Blockchain, Data Science, Cyberbezpieczeństwo, AI, chmura, czy komputery kwantowe. W Katowicach Program obejmuje ok. 300 uczniów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych – współpracują z Fujitsu Technology Solutions, a Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 – współpracuje z Kyndryl GSDC.
 • Projekt „Katowice, biznes i moja przyszłość” – w Katowicach realizowany od 2022 r. skierowany dla uczniów klasy III i IV szkoły średniej. Partnerzy projektu: Ammega, Honeywell, Accenture, Kyndryl GSDC, Sii oraz TDJ-Famur, Arche Consulting, Randstad, Hays Poland oraz Manpower. Założenia projektu: organizacja spotkań z ekspertami w szkołach i prezentacja możliwości rozwoju swojej kariery w firmach będących partnerem projektu. Omówienie procesów rekrutacyjnych przez ekspertów ds. HR, którzy są partnerami w projekcie. Dyskusja z uczniami na tematy m.in.: kompetencji przyszłości, trendów na rynku pracy, ścieżek zawodowych przyszłości oraz tworzenia profesjonalnego CV.
 • Program Katowice Miastem Fachowców –  ma na celu promowanie kształcenia w szkołach branżowych i technicznych, wzmocnienie atrakcyjności tego typu kształcenia i ukazanie związanych z nim perspektyw zawodowych. Program jest realizowany według następującej formuły: Etap I. Lekcja wychowawcza w szkole; Etap II. Wizyta studyjna w firmie; Etap III. Wizyta w szkole technicznej / branżowej I stopnia; Etap IV. Podsumowująca lekcja wychowawcza. Dotychczas zrealizowano cztery edycje programu.
*Metropolię tworzą Katowice wraz z 40 miastami i gminami: Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Knurów, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice.

Zaplecze kadrowe

Potencjał Metropolii to ponad 89 907 studentów, w tym 50 864 w Katowicach, uczęszczających do 19 uczelni wyższych. Dominujący profil wykształcenia to studia z podgrup: biznes i administracja (prawie 15 000 studentów), szeroko rozumianych podgrup technologii teleinformacyjnych (ponad 13 000 studentów) oraz inżynieryjno-technicznych (ponad 7 000 studentów). Najprężniej działające śląskie uczelnie to: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska, czy Uniwersytet Medyczny.