- 2,2 mln ludności w promieniu 25 km i 8,5 mln osób w promieniu 100 km od Katowic
- 1 788 osób/km2 w Katowicach i 879 osób/km2 – gęstość zaludnienia dla obszaru Metropolii – znacznie wyższa niż średnia dla Polski (123 osoby/km2)
- 24 uniwersytety oraz 89 000 studentów i 23 000 absolwentów rocznie na obszarze Metropolii
- ponad 90% studentów posługuje się językiem angielskim, a na wyspecjalizowanych filologiach uczy się ponad 7 500 studentów
- 32 różne języki są wykorzystywane w centrach nowoczesnych usług biznesowych
- ponad 250 000 podmiotów gospodarki narodowej w Metropolii, 50 305 w Katowicach, w których pracują wykształceni pracownicy
- 27 500 osób zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w 120 centrach BPO, SSC/GBS, IT oraz R&D
Zaplecze kadrowe
Potencjał Metropolii to ponad 89 000 studentów, w tym 52 476 w Katowicach, uczęszczających do 24 uczelni wyższych. Dominujący profil wykształcenia to studia z podgrup: biznes i administracja (prawie 18 000 studentów), szeroko rozumianych podgrup technologii teleinformacyjnych (ponad 6 000 studentów) oraz inżynieryjno-technicznych (ponad 10 000 studentów). Najprężniej działające śląskie uczelnie to: Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska, czy Uniwersytet Medyczny.
Kierunki kształcenia
Na uczelniach jest tworzonych wiele kierunków z myślą o wykształceniu studentów/absolwentów w kierunkach, które stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie sektora ITO, BPO, SSC, R&D np. informatyka z Big Data Analytics, Cloud Computing, Cyber-Physical Systems, Mobile application development, Analysis of Large Data Sets, Gaming, etc., finanse i rachunkowość, finanse i rachunkowość z Finance and Accounting for Business – w języku angielskim, logistyka w biznesie czy filologie: angielska, germańska, etc. Ponadto uczelnie wyższe realizują z inwestorami różnego rodzaju współpracę, która ma na celu pozyskiwanie nowej wiedzy i zdobywanie praktycznych umiejętności. Przykładem takiej współpracy jest Corporate Readiness Certificate program edukacyjny realizowany od 2014 roku, w którym partnerami są IBM, Accenture, ING Tech Poland.
Uniwersytet Śląski
Uniwersytet Śląski w Katowicach (UŚ) to jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się polskich uczelni, która oferuje nowatorskie rozwiązania w edukacji oraz przyjazną przestrzeń prowadzenia badań. Proces kształcenia jest dostosowany do aktualnie panujących trendów na rynku i odpowiada na jego zapotrzebowanie poprzez funkcjonowanie wydziałów: Humanistycznego, Nauk Przyrodniczych, Nauk Ścisłych i Technicznych, Nauk Społecznych, Prawa i Administracji, Sztuki i Nauk o Edukacji, Teologicznego oraz Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. Na 84 kierunkach (w tym 5 w języku angielskim) i 216 specjalnościach (w tym 12 w języku angielskim, 1 w języku angielskim i niemieckim ) kształci się w 2022 r. niemalże 22 tys. studentów. UŚ współpracuje z wieloma podmiotami gospodarczymi, naukowymi, samorządowymi oraz otoczenia biznesu w ramach podpisanych prawie 2000 umów, porozumień i listów intencyjnych.