Katowice od lat uważane są za jedno z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji na inwestycyjnej mapie Polski. Na pozytywny klimat biznesowy miasta ma wpływ między innymi jego stabilna sytuacja ekonomiczna, jak i rozwinięta infrastruktura biznesowa. Co więcej, władze miasta nieustannie pracują nad rozwiązaniami i ulepszeniami, które przyciągną więcej zagranicznych, jak i krajowych inwestycji, a także ułatwią bieżącą działalność firm. Warto dodać, że wiele istniejących przedsiębiorstw ze względu na pozytywne doświadczenia biznesowe ma w planach rozszerzyć zakres świadczonych przez siebie usług, jak i zwiększyć zatrudnienie w swoich centrach.
  • ocena ratingowa Katowic – Fitch na poziomie BBB+
  • stopa bezrobocia w Katowicach wynosi 1,0% i od lat należy do najniższych w Polsce (GUS 07.2024 r.)
  • przyjazna dla biznesu administracja i kompleksowe wsparcie dla inwestorów, włącznie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, oferującą zwolnienia podatkowe
  • Miejski Inkubator Przedsiębiorczości – Rawa.Ink
  • 56 000  podmiotów gospodarki narodowej działających w Katowicach (GUS 07.2024 r.)
  • najwięksi pracodawcy z sektora nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach:

    Capgemini, PwC, Grupa ING, Kyndryl, Ista International GmbH, Sopra Steria, Keywords Studios, Future Processing, Genpact, Tauron, Kamsoft, WASKO, Vialto Partners,  Arteria, Teleperformance, Fujitsu, Honeywell, Sii, EUVIC, Grupa Oasis , HireRight

Inkubator przedsiębiorczości

Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink to miejsce licznych szkoleń, event’ów, spotkań, miejsce integracji środowiska start-up’ów, administracji samorządowej
i środowiska naukowego w Katowicach oraz regionie. Poprzez współpracę Inkubatora z wieloma partnerami podejmowane są działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Katowice wspierają również kojarzenie firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych ze środowiskiem start-up’owym.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej odwiedź naszą stronę Rawa.Ink.

Parki naukowo-technologiczne

Jednym z głównych założeń Strategii Rozwoju Miasta ,,Katowice 2030” jest aktywne wpieranie działań w mieście mających na celu rozwój parków przemysłowych i naukowo technologicznych między innymi w obszarze zaawansowanych technologii, efektywności energetycznej, energooszczędności i nanotechnologii….

Rynek biurowy

Katowice są obecnie jednym z największych regionalnych rynków biurowych w Polsce:

  • 715 000 m² – podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w 2022 r.
  • 86 400 m2 – powierzchnia biurowa w budowie lub planowana
  • 116 500 m2 – nowo oddana powierzchnia biurowa w 2022 r.
  • 13,00 EUR/m2/miesiąc do 16,95 EUR/m2/miesiąc – stawki czynszu za lokalizacje typu premium

Należy zaznaczyć, iż w ostatnim czasie zostało zrealizowanych kilka nowych projektów przez znaczących graczy na rynku komercyjnym lub nadal te projekty kontynuują w 2022 r. m.in.:

  • TDJ Estate – zrealizował II etap kompleksu biurowego .KTW czyli biurowiec .KTW II.
  • TriGranit zaczął budowę Silesia for Business (S4B) przy ul. Chorzowskiej/Baildona
  • UBM Development w III kw. 2021 r. ukończył obiekt łączący funkcję biurową z hotelową (Mercure).
  • Cavatina kontynuuje budowę wielofunkcyjnego kompleksu Global Office Park, w ramach którego zostało dostarczone 55 118 m2 powierzchni komercyjnej. Obiekty: A1 i A2 otrzymały pozwolenie na użytkowanie w I kw. 2022 r.
  • Opal Maksimum przeprowadził działania inwestycyjne w ramach projektu Stary Dworzec (rewitalizacja) oraz obiektu biurowego Carbon Office.
  • DL Invest Group zakończył, rozpoczętą w 2018 r., inwestycję DL Piano przy ul. Wrocławskiej 54 oraz w marcu 2022 r. ukończył budowę kolejnego biurowca DL Tower przy al. Korfantego 138.

W 2020 r. do użytkowania oddano ponad 61 000 m2 m.in.: dwie fazy Face2Face Business Campus, DL Piano czy Global Office Park C.

Parki naukowo-technologiczne

Jednym z głównych założeń Strategii Rozwoju Miasta ,,Katowice 2030” jest aktywne wpieranie działań w mieście mających na celu rozwój parków przemysłowych i naukowo technologicznych między innymi w obszarze zaawansowanych technologii, efektywności energetycznej, energooszczędności i nanotechnologii. Na terenie woj. śląskiego znajduje się najwięcej tego typu parków w Polsce aż 22, w samych Katowicach 8.

Najnowszą inicjatywą w mieście są działania mające na celu realizację na terenach pokopalnianych projektu pn. „Dzielnica Nowych Technologii w Katowicach” – utworzenie Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego. Kompleks biurowo-technologiczny hub’u ma służyć jako miejsce edukacyjne i centrum projektowe dla potrzeb technologicznych. W praktyce stanie się siedzibą firm wysokich technologii, w szczególności branży gier komputerowych i e-sportu. Na potrzeby projektu zostanie zagospodarowany obszar 20 hektarów wokół Szybu Pułaski wchodzącego w skład wygaszonej kopalni „Wieczorek”. Inwestycja będzie kolejnym etapem rewitalizacji dzielnicy Nikiszowiec.