Podobne wpisy

Intel® Extreme Masters już po raz 12 w Katowicach

foto. UMK K.Kalkowski

Finały Intel® Extreme Masters Katowice odbędą się w dniach 9-11 lutego. Najlepsi zawodnicy na świecie zagrają w Counter-Strike 2 i StarCraft II. Pula nagród w dwóch turniejach rozgrywanych w Katowicach to 1,5 mln dolarów. Po raz kolejny rozgrywkom towarzyszyć będzie IEM Expo z darmowym wstępem do strefy wystawienniczej.

Śmiało można powiedzieć, że katowicki Spodek otworzył wielkie hale na całym świecie na wydarzenia esportowe. Dzięki temu dziś Katowice uchodzą za globalną  stolicę esportu. Ściągnięcie do Katowic Intel Extreme Masters stało się także kamieniem milowym w rozwoju miasta. To dzięki temu wydarzeniu zrodziła się idea budowy Hubu gamingowo-technologicznego, który ma być dla miasta zupełnie nową perspektywą – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Fani esportu z całego świata, a w szczególności z Polski, mogą rozpocząć odliczanie do pierwszego wydarzenia z cyklu ESL Pro Tour (EPT) Championship w 2024 roku – IEM Katowice. Od 31 stycznia do 11 lutego oczy esportowych kibiców z całego świata śledzić będą rywalizację 24 najlepszych drużyn Counter-Strike w walce o prestiżowe trofeum i łączną pulę nagród w wysokości 1 000 000 USD w polskim mieście będącym dziś jednym z najważniejszych symboli esportu.

fot. Joe Brady

Kluczowa faza turnieju Counter-Strike – a więc jego trzy ostatnie dni – zostanie rozegrana na żywo przed publicznością w Spodku, oferując wszystkim uczestnikom oraz widzom w internecie niezapomniane widowisko. Zespół, który wzbije się na wyżyny swoich możliwości i okaże się być najlepszy, dołączy do panteonu katowickich mistrzów i na stałe zwiąże się z Hall of Heroes – miejscem, w którym rodzą się legendy. Historia pisze się na oczach pokoleń graczy i fanów z całego świata.

Tegoroczny IEM Katowice będzie pierwszym wydarzeniem Mistrzostw EPT rozgrywanym w nowej odsłonie gry. Siedem dni zmagań ma być pełnych elektryzujących pojedynków i niezapomnianych momentów:

  • Faza play-in (31 stycznia – 2 lutego): 16 drużyn, z których osiem najlepszych przechodzi do następnego etapu;
  • Faza grupowa (3-6 lutego): Osiem drużyn zakwalifikowanych bezpośrednio łączy się z ośmioma z Etapu Kwalifikacyjnego, z czego najlepszych sześć przechodzi do kolejnego etapu;
  • Faza pucharowa (9-11 lutego): Arena Spodek wypełnia się tysiącami kibiców gotowych wspierać swoich ulubieńców, gdy najlepsze sześć drużyn rywalizuje o upragnione trofeum.

– Chciałbym serdecznie podziękować Panu Prezydentowi i miastu Katowice za współpracę. Jest ona absolutnie wyjątkowa. Tegoroczne bilety sprzedały się w rekordowym czasie. Mieliśmy trzy pule biletów i każda z nich wyprzedała się w czasie krótszym niż 5 minut – mówił Aleksander Szlachetko, prezes zarządu ESL Gaming Polska.

fot. UMK Radosław Kaźmierczak

Podczas ostatniej edycji IEM Katowice, Spodek oraz IEM Expo odwiedziło ponad 65 000 fanów gier i esportu. W tym roku wydarzen­­ie zapowiada się jeszcze bardziej emocjonująco. Będzie to pierwszy globalny turniej w Polsce prezentujący Counter-Strike 2 na poziomie mistrzowskim. To wydarzenie to nie tylko esportowe zmagania, ale również wyjątkowy moment kiedy świat esportu skupia się na Katowicach. Najlepsze drużyny CS2 zawalczą o legendarne trofeum i udział w nagrodach z puli 1 000 000 dolarów. Wśród nich znalazła się między innymi drużyna ENCE z czteroma zawodnikami z Polski. Ponadto, na fanów czekać będzie także turniej największych gwiazd StarCrafta II i IEM Expo z możliwością poznania najnowszych gier i technologii, spotkania z graczami, influencerami oraz uczestnictwa w konkursach i turniejach. Nie da się ukryć, że zarówno w Spodku, jak i w MCK szykuje się niesamowite widowisko, którego nie można przegapić.

StarCraft II

Nie zabraknie również wrażeń dla fanów strategii – rozgrywki StarCraft II po raz kolejny powracają do Katowic, tym razem z niezależnym turniejem.  24 topowych graczy z całego świata zbierze się w audytorium Międzynarodowego Centrum Kongresowego w dniach 8-11 lutego, aby zawalczyć o udział w puli nagród w wysokości 500 000 dolarów oraz o jedno z czterech miejsc w kolejnym wydarzeniu EPT Championship. Na scenie będzie można zobaczyć między innymi Li “Oliveira” Peinana, zwycięzcę IEM Katowice 2023, który podczas ubiegłorocznej edycji zdominował swojego koreańskiego rywala Cho “Maru” Seong-ju z obłędnym wynikiem 4:1.

IEM Expo

Turnieje to nie jedyna atrakcja Intel® Extreme Masters w Katowicach – odwiedzających Spodek czekają również liczne atrakcje w strefie targowej IEM Expo, oferującej ponad 8000m2 przestrzeni. Na miejscu będą dostępne rozmaite aktywności, w tym nowinki technologiczne i gamingowe, konkursy, spotkania z influencerami oraz inne atrakcje przygotowane przez wystawców. Wstęp do strefy IEM Expo jest darmowy. IEM Expo będzie zorganizowane w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 9-11 lutego.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

Podobne wpisy