Podobne wpisy
Katowice przystępują do prac nad Planem ogólnym
We wrześniu ubiegłego roku nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zobowiązała gminy do przyjęcia Planu ogólnego. To nowe narzędzie planistyczne, które zastępuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w danej gminie. Przepisy wykonawcze dotyczące tworzenia Planu znalazły się w stosownym rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii, które weszło w życie 23 grudnia 2023 r. Dzisiaj,…
Katowicki Hub gamingowo-technologiczny: kolejny etap
wszczęto podstępowanie przetargowe na budowę I etapu Hubu gamingowo-technologicznego. istniejące obiekty w rejonie Szybu Pułaski, które kiedyś służyły kopalni – zostaną zrewitalizowane i przystosowane do pełnienia nowych funkcji związanych z branżą nowoczesnych technologii roboty budowlane wraz z procedurą odbiorową mają potrwać 32 miesiące Jednocześnie trwają prace projektowe dla II etapu -Budowa Hubu gamingowo-technologicznego to inwestycja…
„Podcast by Rawa.Ink” tym razem o humorze
W serwisie Spotify ukazał się kolejny odcinek „Podcastu by Rawa.Ink. Z okazji trwającego w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024 tygodnia humoru gościem „Podcastu by Rawa.Ink” był dr Łukasz Jach – socjolog i psycholog z Uniwersytetu Śląskiego, który na co dzień między innymi zajmuje się badaniem psychologii humoru. W najnowszym odcinku udało nam się porozmawiać z…
Zaproszenie na seminarium
Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink zaprasza na seminarium pn. “Finansowe formy wsparcia MMŚP”, które odbędzie się w dniu 10.10.2024 r. (czwartek) w godzinach od 09:00 do 12:30 w Inkubatorze przy ul. Teatralnej 17a w Katowicach. AGENDA SEMINARIUM: 08.30 – 09.00 Rejestracja uczestników 09.00 – 09.10 Otwarcie spotkania 09.10 – 09.40 Fundusze Europejskie wsparciem na rozwój –…
OPAL Maksimum – trzecim Partnerem Katowice City – live, work & invest podczas MIPIM2024 w Cannes!
OPAL Maksimum działa na rynku nieruchomości komercyjnych na terenie Górnego Śląska od ponad 25 lat. Portfolio inwestora obejmuje m.in. nieruchomości biurowo-usługowe, mieszkaniowe, magazynowe oraz hotele. Do ostatnio zrealizowanych inwestycji Grupy OPAL Maksimum w Katowicach należą:– budynek biurowy klasy A „Carbon Office”, obecnie w 100% skomercjalizowany,– zrewitalizowany kompleks budynków Starego Dworca, zlokalizowany w ścisłym centrum Katowic,…
Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 w „Podcaście by Rawa.Ink”
W serwisie Spotify ukazał się kolejny odcinek „Podcastu by Rawa.Ink. Razem z Ewą Gajewską-Nowarą – Z-cą Dyrektora Zarządzającego ds. Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz Anną Budzanowską – Pełnomocnik Prezydenta ds. Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 porozmawialiśmy o co chodzi w Europejskim Mieście Nauki. Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 rozpoczęło się już na dobre. Trwają…
Katowice przyjmują wnioski do Planu ogólnego
Do 15 kwietnia br. można zgłaszać wnioski do Planu ogólnego dla Katowic. We wrześniu ub.r. nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zobowiązała gminy do przyjęcia Planu ogólnego.
To nowe narzędzie planistyczne, które zastępuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w danej gminie. 25 stycznia br. na wniosek prezydenta Katowic Rada Miasta przyjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia Planu ogólnego miasta Katowice.
– Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na stworzenie tego kluczowego dla miasta dokumentu przepisy dają nam czas do końca 2025 roku. Z perspektywy przeprowadzenia całej procedury planistycznej czasu jest niewiele, gdyż konieczne jest przeprowadzenie m.in. konsultacji społecznych, dlatego już teraz przystępujemy do prac – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Zgodnie z wymogami ustawy granice przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego obejmują obszar całego miasta. Dokument będzie określał podział obszaru gminy na strefy planistyczne oraz wskazywał gminne standardy urbanistyczne. Plan ogólny będzie stanowił akt prawa miejscowego, a ustalenia w nim zawarte będą wiążące dla planów miejscowych oraz dla decyzji o warunkach zabudowy. Obowiązujące studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowują moc do dnia wejścia w życie Planu ogólnego, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.
– Plan zostanie opracowany zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
i rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z grudnia 2023 r. również w zakresie terminów wynikających z powyższych przepisów – mówi Agnieszka Czapelka, kierownik referatu projektowania planistycznego w wydziale planowania przestrzennego i urbanistyki Urzędu Miasta Katowice. – Aktualnie pracujemy nad przygotowaniem szczegółowego harmonogramu tych prac. Jednym z pierwszych etapów jest zbieranie wniosków do planu. Zachęcamy do aktywnego udziału w konsultacjach społecznych związanych z opracowaniem tego dokumentu – dodaje kierownik.
Składanie wniosków do projektu Planu ogólnego
Zainteresowani, nazwani w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym interesariuszami, mogą składać wnioski do projektu Planu ogólnego do 15 kwietnia 2024 r.Na podstawie złożonych wniosków przygotowany zostanie projekt Planu ogólnego, z którym będzie można zapoznać się na dalszym etapie prac planistycznych w trakcie konsultacji społecznych.
Wniosek do projektu planu ogólnego składa się w postaci papierowej na adres wydziału planowania przestrzennego i urbanistyki, Urząd Miasta Katowice, ul. Rynek 13, 40-003 Katowice. Zgłoszenia można także dokonać elektronicznie – za pomocą środków komunikacji elektronicznej (platforma ePUAP) lub poczty elektronicznej na adres: pu@katowice.eu. Zgłoszenia wniosku dokonuje się na formularzu (zgodnym ze wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego – Dz.U. poz. 2509) w postaci papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego.
Formularz pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego dostępny jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Katowice (bip.katowice.eu) w zakładce: Urząd Miasta – Planowanie Przestrzenne – Ogłoszenia Planowania Przestrzennego, a także na stronie katowice.eu/plan-ogolny. Na tej ostatniej stronie publikowane będą szczegółowe informacje dotyczące prac nad projektem Planu ogólnego.
Osoba składająca wniosek do projektu Planu ogólnego podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę firmy oraz adres zamieszkania lub siedziby firmy a także adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada. Zobowiązana jest także wskazać czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem. Można także podać dodatkowe dane do kontaktu, takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu.
Każdy zainteresowany sporządzanym planem ogólnym może skorzystać z punktu konsultacyjnego przy ul. Młyńskiej 2c w Katowicach, w każdy wtorek oraz w każdy czwartek w godzinach pracy Urzędu Miasta, od 29 lutego do 11 kwietnia br. W punkcie konsultacyjnym możliwe będzie uzyskanie dodatkowych informacji oraz pomocy w składaniu wniosków do sporządzanego planu ogólnego. W pozostałych terminach, w celu ustalenia indywidualnego spotkania, należy się wcześniej skontaktować z sekretariatem wydziału planowania przestrzennego i urbanistyki Urzędu Miasta Katowice pod nr telefonu: 32 259 35 63.
W trakcie całego okresu zbierania wniosków do projektu planu ogólnego można uzyskać informacje na temat sporządzanego planu ogólnego w Biurze Obsługi Mieszkańców pod nr telefonu: 32 259 34 10.
Kto jest interesariuszem?
Przed opracowaniem projektu Planu ogólnego i rozpoczęciem dotyczących go konsultacji społecznych miasto Katowice, do 15 kwietnia przyjmuje wnioski do Planu ogólnego. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zapewnia udział lokalnej społeczności w przygotowaniu aktów planowania przestrzennego i ma na celu poznanie potrzeb, stanowisk i pomysłów osób zainteresowanych polityką przestrzenną gminy (art. 8e). Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania wniosków są w szczególności:
- osoby fizyczne;
- osoby prawne;
- jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną;
- jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne;
- organy władzy publicznej;
- jednostki pomocnicze gminy oraz organy doradcze i konsultacyjne gminy.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice