Podobne wpisy
Katowice najlepszym w Polsce miastem pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich
Katowice zajęły 7 miejsce w rankingu „Top 10 Large European Cities of the Future 2024 – fDi Strategy”, znajdując się w gronie tak znakomitych miast jak Glasgow, Antwerpia, Porto czy Bilbao. Tym samym są najwyżej sklasyfikowanym miastem w Polsce w tej kategorii. W tym roku Katowice zadebiutowały w kategorii „Large European Cities of the Future…
Kolejny urobek w „Kopalni Start-upów”
W poniedziałek 30 września poznaliśmy 10 projektów, które zostały wybrane przez ekspertów do udziału w finale konkursu „Kopalnia Start-upów”. Teraz uczestników czeka dwudniowy Bootcamp z zakresu modelowania biznesowego i tworzenia prezentacji typu pitch, przygotowujący do finału. Przed jurorami zaprezentują się 17 października br. Finał będzie transmitowany w mediach społecznościowych. – Gratuluję wszystkim, którzy wykazali się odwagą…
Katowicka Specjalna Stefa Ekonomiczna liderem Polskiej Strefy Inwestycji w 2023 roku!
W 2023 roku Polska Stefa Inwestycji w skład której wchodzą spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi wydała 536 decyzji dla przedsiębiorców, pomimo tego, w zeszłym roku odnotowany został spadek wartości inwestycji oraz liczby miejsc pracy deklarowanych przez przedsiębiorców. Katowicka Specjalna Stefa Ekonomiczna, okazała się bezkonkurencyjna w Polsce we wszystkich trzech kategoriach związanych z inwestycjami, tj.: liczby…
Inwestycje PKP w Katowicach – podsumowanie III kw. i IV kw. 2023
Tymczasem towarowa stacja Katowice Szopienice Północne otrzymała nowoczesną nastawnię, wymieniono tory i sieć trakcyjną na stacji towarowej Katowice Szopienice Północne. Dodatkowo powstał nowy wiadukt kolejowy przy ul. Lwowskiej i ścieżka rowerowa. Przejazdy pociągów są śledzone na monitorach, a urządzenia zamontowane w torach odnotowują liczbę przejeżdżających wagonów. Dzięki kamerom na monitorach widoczne są również przejazdy kolejowo-drogowe….
Katowice przyjazne inwestorom. Vaillant stawia na rozwój i szuka nowych pracowników
Kolejna firma zdecydowała się na rozwój w Katowicach, mowa o firmie Vaillant, będącej liderem branży HVAC i jednym z czołowych pracodawców IT na Górnym Śląsku. Jej zarządzający postanowili otworzyć nowe stanowiska w dziale badań i rozwoju (R&D), w związku z dynamicznym wzrostem zespołu. Obecnie Vaillant zatrudnia w Katowicach 70 pracowników. Dodatkowo chce zatrudnić 160 osób….
Pierwszy, noworoczny „Podcast by Rawa.Ink”
Po przerwie świąteczno-noworocznej ukazał się kolejny odcinek „Podcastu by Rawa.Ink”. Wraz z Agatą Hagno porozmawialiśmy o rozwoju firm, zespołów, komunikacji i kompetencjach, które są niezbędne, aby komunikacja była skuteczna. Agata Hagno to specjalistka od zarządzania kapitałem ludzkim, trenerka biznesu, mentorka i przedsiębiorczyni. Na co dzień prowadzi w Katowicach własną firmę, która zajmuje się szeroko pojętym doradztwem…
Katowice przyjmują wnioski do Planu ogólnego
Do 15 kwietnia br. można zgłaszać wnioski do Planu ogólnego dla Katowic. We wrześniu ub.r. nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zobowiązała gminy do przyjęcia Planu ogólnego.
To nowe narzędzie planistyczne, które zastępuje studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w danej gminie. 25 stycznia br. na wniosek prezydenta Katowic Rada Miasta przyjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia Planu ogólnego miasta Katowice.
– Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na stworzenie tego kluczowego dla miasta dokumentu przepisy dają nam czas do końca 2025 roku. Z perspektywy przeprowadzenia całej procedury planistycznej czasu jest niewiele, gdyż konieczne jest przeprowadzenie m.in. konsultacji społecznych, dlatego już teraz przystępujemy do prac – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Zgodnie z wymogami ustawy granice przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego obejmują obszar całego miasta. Dokument będzie określał podział obszaru gminy na strefy planistyczne oraz wskazywał gminne standardy urbanistyczne. Plan ogólny będzie stanowił akt prawa miejscowego, a ustalenia w nim zawarte będą wiążące dla planów miejscowych oraz dla decyzji o warunkach zabudowy. Obowiązujące studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowują moc do dnia wejścia w życie Planu ogólnego, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.
– Plan zostanie opracowany zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
i rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z grudnia 2023 r. również w zakresie terminów wynikających z powyższych przepisów – mówi Agnieszka Czapelka, kierownik referatu projektowania planistycznego w wydziale planowania przestrzennego i urbanistyki Urzędu Miasta Katowice. – Aktualnie pracujemy nad przygotowaniem szczegółowego harmonogramu tych prac. Jednym z pierwszych etapów jest zbieranie wniosków do planu. Zachęcamy do aktywnego udziału w konsultacjach społecznych związanych z opracowaniem tego dokumentu – dodaje kierownik.
Składanie wniosków do projektu Planu ogólnego
Zainteresowani, nazwani w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym interesariuszami, mogą składać wnioski do projektu Planu ogólnego do 15 kwietnia 2024 r.Na podstawie złożonych wniosków przygotowany zostanie projekt Planu ogólnego, z którym będzie można zapoznać się na dalszym etapie prac planistycznych w trakcie konsultacji społecznych.
Wniosek do projektu planu ogólnego składa się w postaci papierowej na adres wydziału planowania przestrzennego i urbanistyki, Urząd Miasta Katowice, ul. Rynek 13, 40-003 Katowice. Zgłoszenia można także dokonać elektronicznie – za pomocą środków komunikacji elektronicznej (platforma ePUAP) lub poczty elektronicznej na adres: pu@katowice.eu. Zgłoszenia wniosku dokonuje się na formularzu (zgodnym ze wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego – Dz.U. poz. 2509) w postaci papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego.
Formularz pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego dostępny jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Katowice (bip.katowice.eu) w zakładce: Urząd Miasta – Planowanie Przestrzenne – Ogłoszenia Planowania Przestrzennego, a także na stronie katowice.eu/plan-ogolny. Na tej ostatniej stronie publikowane będą szczegółowe informacje dotyczące prac nad projektem Planu ogólnego.
Osoba składająca wniosek do projektu Planu ogólnego podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę firmy oraz adres zamieszkania lub siedziby firmy a także adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada. Zobowiązana jest także wskazać czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem. Można także podać dodatkowe dane do kontaktu, takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu.
Każdy zainteresowany sporządzanym planem ogólnym może skorzystać z punktu konsultacyjnego przy ul. Młyńskiej 2c w Katowicach, w każdy wtorek oraz w każdy czwartek w godzinach pracy Urzędu Miasta, od 29 lutego do 11 kwietnia br. W punkcie konsultacyjnym możliwe będzie uzyskanie dodatkowych informacji oraz pomocy w składaniu wniosków do sporządzanego planu ogólnego. W pozostałych terminach, w celu ustalenia indywidualnego spotkania, należy się wcześniej skontaktować z sekretariatem wydziału planowania przestrzennego i urbanistyki Urzędu Miasta Katowice pod nr telefonu: 32 259 35 63.
W trakcie całego okresu zbierania wniosków do projektu planu ogólnego można uzyskać informacje na temat sporządzanego planu ogólnego w Biurze Obsługi Mieszkańców pod nr telefonu: 32 259 34 10.
Kto jest interesariuszem?
Przed opracowaniem projektu Planu ogólnego i rozpoczęciem dotyczących go konsultacji społecznych miasto Katowice, do 15 kwietnia przyjmuje wnioski do Planu ogólnego. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zapewnia udział lokalnej społeczności w przygotowaniu aktów planowania przestrzennego i ma na celu poznanie potrzeb, stanowisk i pomysłów osób zainteresowanych polityką przestrzenną gminy (art. 8e). Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania wniosków są w szczególności:
- osoby fizyczne;
- osoby prawne;
- jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną;
- jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne;
- organy władzy publicznej;
- jednostki pomocnicze gminy oraz organy doradcze i konsultacyjne gminy.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice