Podobne wpisy

Perspektywy zatrudnienia na I kwartał 2023 – RAPORT

ManpowerGroup opublikował kwartalny raport, w którym pracodawcy zdradzili swoje plany zatrudnienia na pierwsze miesiące 2023 roku. W publikacji przeanalizowano dane w podziale m.in. na sześć regionów Polski. Jednym z nich jest region południowy, w ramach którego pokazano prognozy firm również dla województwa śląskiego.

W raporcie uwzględniono wskaźnik prognozy netto zatrudnienia, który po poddaniu korekcie sezonowej wynosi dla tego regionu -4%. W praktyce oznacza to, że więcej firm planuje zwolnienia, niż rekrutacje nowych pracowników. Prognoza netto zatrudnienia deklarowana przez firmy z południa Polski na najbliższy czas to wynik o 1 punkt procentowy niższy w ujęciu kwartalnym, oraz spadek o 13 punktów procentowych rok do roku.

Zgodnie z deklaracjami firm od stycznia do końca marca tego roku 25% przedsiębiorstw z tego regionu chce powiększać swoje zespoły, podczas gdy o redukcjach etatów mówi 22% firm. W tym samym czasie 48% pracodawców zlokalizowanych w południowym regionie Polski planuje pozostawienie liczby pracowników na niezmienionym poziomie, a 5% nie zna planów zatrudnienia na najbliższy czas. Porównując dane w ujęciu kwartalnym widzimy, że odsetek firm planujących powiększać swoje zespoły wzrósł o 6 punktów procentowych, a odsetek przedsiębiorstw planujących redukcje zmalał o 2 punkty procentowe.

https://bit.ly/3HRN3Vc

Podobne wpisy