Rozwój Politechniki Śląskiej w Katowicach
W Katowicach przy ul. Krasińskiego 13 Politechnika Śląska otworzyła swoją drugą siedzibę Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, gdzie będzie można studiować na kierunku Informatyka oraz Mikroinformatyka systemów cyfrowych.
Wydarzenie zostało połączone z prezentacją nowoczesnego laboratorium firmy Intel, która jest też fundatorem wyposażenia nowego miejsca i z którą konsultowano program przedmiotów. W laboratorium będzie można pracować nad syntezą i weryfikacją układów scalonych realizowanych w postaci układów ASIC oraz implementowanych systemach na chipie i układach FPGA. Studenci będą zajmować się m.in. syntezą, optymalizacją i weryfikacją układów cyfrowych, co jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.

„Absolwenci kierunku, przygotowani do pracy w laboratorium Intela, z całą pewnością zasilą przedsiębiorstwa wytwarzające wartość intelektualną typu IP Core i firmy implementujące cyfrowe moduły sprzętowe w przetwarzaniu sygnałów i danych, w tym w firmy telekomunikacyjne oraz te z obszaru technologii kosmicznych i satelitarnych,” mówił dr hab. inż. Robert Czerwiński, profesor Politechniki Śląskiej.
Wg danych GUS w województwie śląskim jest ponad 100 000 studentów, w tym obcokrajowców. Dzięki takim kierunkom Katowice, które przekształciły się w jeden z największych ośrodków IT, stają się jeszcze bardziej atrakcyjne dla studentów. Ponadto łatwość w pozyskaniu wyspecjalizowanego pracownika sprzyja lokowaniu centrów biznesowych z sektora nowoczesnych usług biznesowych, dzięki czemu w tylko w samych Katowicach jest łącznie 100 centrów typy BPO, SSC/GBS, IT oraz R&D a w ostatnich latach przywitaliśmy w mieście: Adverity, Forte Digital, GlobalLogic, Nexi Digital, Vaillant.
Druga siedziba Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki umocni pozycję Politechniki wśród uczelni tego typu, a także pozycję Katowic wśród innych miast, które pozyskują inwestorów z sektora usług biznesowych.
Wcześniej w Katowicach otwarto oddział Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Oznacza to, że odtąd chętni, by studiować architekturę na Politechnice, mogą wybrać pomiędzy Gliwicami a Katowicami.