Podobne wpisy

Zrównoważona mobilność + czyste powietrze + pojazdy miejskie + infrastruktura = Katowice

Katowice znalazły się na podium w ranking miast zrównoważonej mobilności. Miasto zostało wyróżnione w opracowanym przez Politykę Insight i Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych rankingu w kategoriach: Czyste powietrze – świadomość problemu; Pojazdy miejskie i komunalne; Infrastruktura.

Mieszkańcy świadomie coraz częściej wybierają rower jako środek transportu, chętniej korzystają z komunikacji miejskiej, a także zwiększa się popularność pojazdów elektrycznych. Jako miasto także inwestujemy w autobusowy tabor bezemisyjny, czy też realizujemy inwestycje w infrastrukturę rowerową. Przyznana nagroda docenia nasze dotychczasowe działania, natomiast jesteśmy świadomi, że jeszcze wiele w tym obszarze mamy do zrobienia, mówi Marcin Krupa, Prezydent Katowic.

fot. Dariusz Czapla

Wdrożyliśmy w Katowicach już szereg inicjatyw i projektów oraz pozyskaliśmy unijne środki finansowe na realizację rozwiązań transportowych, które zachęcałyby do zmiany przyzwyczajeń transportowych. Wybudowaliśmy nowoczesne węzły przesiadkowe, rozbudowywana jest aktualnie infrastruktura tramwajowa wzdłuż ulicy Grundmana, mamy obecnie 20 elektrycznych autobusów. Stale inwestujemy też w infrastrukturę rowerową, która liczy w tej chwili około 190 km a na system roweru miejskiego składa się 125 stacji, z których mogą korzystać nasi mieszkańcy, wylicza Bogusław Lowak, Naczelnik Wydziału Transportu.

Ranking miast zrównoważonej mobilności został stworzony przez Polityka Insight oraz Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych. Polityka Insight od 10 lat zapewnia serwisy analityczne, przygotowuje raporty i prezentacje na zlecenie polskich i międzynarodowych instytucji oraz organizuje debaty i konferencje. Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych pracuje na rzecz neutralności klimatycznej i przyjaznej środowisku transformacji sektora transportu, głównie transportu drogowego.

fot. KAW

Katowice to pierwsze miasto w Polsce, które wypełniło zapisy ustawy o elektromobilności i zbudowało wymagane infrastruktury ładowania. Obecnie na terenie miasta znajduje 147 punktów ładowania czyli 69 stacji (36,4 punkty na 100 km kwadratowych).

Dodatkowo latach 2015-2022, Katowice zakupiły 145 nowych autobusów za ponad 212 mln zł. Na 2023 r. zakontraktowane są łącznie 22 autobusy hybrydowe za ponad 50 mln zł oraz 8 autobusów gazowych o wartości ponad 15 mln zł.

Podobne wpisy