Podobne wpisy

Katowice z nagrodą „Miasto Przyjazne Inwestorom”

Nagroda „Miasto Przyjazne Inwestorom” to jedna z dwunastu kategorii Prime Property Prize przyznawanych podczas Property Forum 2022 – dwudniowego wydarzenia poświęconego rynkowi nieruchomości komercyjnych w Polsce. Katowice rywalizowały w tej kategorii z Gdynią, Lublinem, Łodzią i Poznaniem, a nagrodę podczas Forum odebrał prezydent Katowic Marcin Krupa.

To wyróżnienie ma dla nas duże znaczenie, ponieważ jest ono docenieniem działań i starań miasta Katowice, ale i przedsiębiorców oraz inwestorów obecnych w naszym mieście. Aby miasto było atrakcyjnym miejscem do życia musi mieć dobrą ofertę mieszkaniową, ciekawe propozycje pracy oraz bogatą ofertę spędzania czasu wolnego. Szczególnie ważnym działaniem w tym obszarze jest zaangażowanie inwestorów, którzy otwierając swoje biura w Katowicach z jednej strony dają pracę naszym mieszkańcom, a z drugiej odprowadzają tu swoje podatki – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To idealny przykład sytuacji win-win, w której zyskują miasto, inwestorzy i mieszkańcy – dodał prezydent.

Miasto Przyjazne Inwestorom to nagroda przyznawana za działania na rzecz poprawy klimatu inwestycyjnego i tworzenia warunków do zwiększenia aktywności inwestorów. Pod uwagę brane są również jakość obsługi przedsiębiorców oraz sprawne realizowanie procedur administracyjnych. Dbanie o inwestorów przekłada się nie tylko na nowe miejsca pracy, ale również wpływy do budżetu miasta – czy to z podatku od nieruchomości, CIT, czy PIT pracowników zatrudnionych w nowych firmach. Dla Katowic, w skali bieżącego roku spodziewane dochody wyniosą 246 mln z tytułu podatku od nieruchomości od osób prawnych, 138 mln z tytułu udziału w podatku CIT i 561,5 mln z tytułu udziału w podatku PIT. Z danych Urzędu Statystycznego w Katowicach (USK) wynika, że w lipcu 2022 bezrobocie w Katowicach kształtowało się na poziomie 1,7% i było jednym z najniższych w Polsce. Natomiast liczba spółek handlowych prowadzących działalność w Katowicach wynosiła ponad 13,7 tys.

Katowice osiągnęły już poziom 715 000 m2 przestrzeni biurowej i nadal się w tym zakresie rozwijają. Największe realizowane obecnie projekty to Global Office Park przy ul. Sokolskiej, KTW II przy rondzie gen. Ziętka, Face to Face Business Campus przy ul. Chorzowskiej, czy budowany właśnie budynek Craft, który powstaje u zbiegu ul. Chorzowskiej i Ściegiennego. Ale oprócz przestrzeni biurowych, Katowice oferują również zrównoważony transport, liczne przestrzenie zielone oraz silne tradycje akademickie, a ich dodatkowym atutem jest dostęp do 3 międzynarodowych lotnisk oraz bogata oferta tzw. przemysłu czasu wolnego. Te wszystkie aspekty tworzą ze stolicy województwa śląskiego wyróżniające się miejsce dla potencjalnych inwestorów.

Z raportu „Sektor usług biznesowych w Katowicach”, który w czerwcu br. został opracowany przez ABSL – Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych – jednoznacznie wynika, że rośnie rola Katowic w sektorze nowoczesnych usług biznesowych stanowiących jeden z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki w Polsce. Efektem aktywności miasta jest niemal 25 tys. osób już zatrudnionych w 96 centrach (dane tylko dla Katowic), przez co usługi biznesowe można uznać za mocną specjalizację lokalną. Oferowane miejsca pracy to najczęściej stanowiska o wysokim stopniu specjalizacji, co przekłada się na wzrost wynagrodzeń – w lipcu 2022 przeciętne wynagrodzenie w Katowicach wynosiło 9204,45 zł (za USK).

Nagrodę portalu PropertyDesign.pl w kategorii „Architektura” dla biurowców .KTW w Katowicach odebrali Bartłomiej Solik, Partner Zarządzający w TDJ Estate oraz architekt Przemo Łukasik z Medusa Group. Lista wszystkich nagrodzonych dostępna jest po linkiem: https://bit.ly/3LteWmv

Property Forum to największe wydarzenie dotyczące rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, którego organizatorem jest Grupa PTWP. W tym roku odbywa się 12. edycja tego wydarzenia. W licznych dyskusjach i debatach udział biorą inwestorzy, eksperci z Polski i zagranicy, przedstawiciele banków i instytucji finansujących oraz samorządowcy. Głównym tematem tegorocznego Forum jest wojna w Ukrainie, która wstrząsnęła rynkiem nieruchomości komercyjnych i wywołała dużą niepewność wśród inwestorów. Prelegenci zastanawiają się również co budzi ich największe obawy, ale też jakie nowe szanse pojawiły się przed rynkowymi graczami.

Podobne wpisy